Roma'da piknik yasağı: 'Afrika domuz vebası' görüldü

Roma'da domuz vebası vakası görüldü. Tedbir kapsamında, Roma'nın kuzey batısında geniş bir alan "kırmızı bölge" ilan edildi.

08.05.2022 20:54    Güncelleme: 08.05.2022 20:54

'Afrika domuz vebası' olarak bilinen viral hastalık Roma'da görüldü. Yerel yöneyim tedbir kapsamında, Roma'nın kuzey batısında geniş bir alan "kırmızı bölge" ilan edildiğini duyurdu. Yetkililer, hastalığın, insanlara bulaşmadığını ancak domuz ve yaban domuzları arasında yayılmasını önlemek için tedbirler alındığını kaydetti.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre; Tedbirler kapsamında Roma'nın kuzey batısında geniş bir alan "kırmızı bölge" ilan edildi. Bu bölgede piknik ve benzeri toplu etkinlikler yasaklandı, yaban domuzlarının erişiminin engellenmesi için çöp tenekelerinin etrafının çitle çevrilmesi gibi önlemler alındı.

Vatandaşlara, bu bölgede doğa yürüyüşleri ya da çiftlik ziyaretleri sonrası ayakkabılarını dezenfekte etmeleri, hasta ya da ölü bir yaban domuzu görmeleri halinde 24 saat açık bir telefon hattını aramaları gibi çağrılar da yapıldı.

Roma'nın içinde yer aldığı Lazio bölge yönetimi bu kararların, ölü bir yaban domuzunda Afrika domuz vebası tespit edilmesi üzerine alındığını açıkladı.

İtalya Roma domuz vebası Afrika domuz vebası

BAĞLANTILI HABERLER