Roboskî’de anma: 'Bugün buraya karanfillerle değil, adaletle gelmek isterdik'

Roboskî'de katledilen 34 kişi, mezarları başında anıldı. Ağıt yakan anneler adalet talep etti. TBB Başkanı Sağkan, "Bugün buraya adaletle gelmek isterdik" dedi ve mücadele sözü verdi.

28.12.2021 11:52    Güncelleme: 28.12.2021 16:11

Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK - Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboskî köyünde 28 Aralık 2011’de TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu öldürülen 19’u çocuk 34 kişi, katliamın 10’uncu yılında Roboskî Mezarlığı’nda anıldı.  Anma programın yapılacağı Roboski köyünde asker yoğun önlem aldı. Köyün giriş ve çıkışında asker zırhlı araçlarla konuşlandırıldı. Mezarlık girişinde de asker vardı. Mezarlık girişine kurulan kamera ile anmaya katılalar kayıt altına alındı.

TBB BAŞKANI SAĞKAN ANMAYA KATILDI

Sabah erken saatlerinde Roboskîli anneler ellerinde çocuklarınım fotoğrafları ile mezarlığa yürüdü. Çocuklarının mezarlarında ağıtlar yakan anneler mezarlara karanfiller bıraktı.  Bu yılki anma programına katılım yoğundu. DBP Eş Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Sözcüsü Ebru Günay, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek yanı sıra ilk defa Türkiye Barolar Birliği Başkanı Nazmi Erinç Sağkan anmaya katıldı.  Anmaya Ankara Baro Başkanı ve aralarında Şırnak, Diyarbakır ve Batman’ında aralarında olduğu bölge baro başkanları da katıldı.

ROJHAT DİLSİZ: 34 İNSAN BU ÜLENİN SAVAŞ UÇAKLARI İLE VURULDU

Anma programında konuşan Şırnak Baro Başkanı Rojhat Dilsiz, Roboski katliamının ürerinden 10 yıl geçmesine rağmen acının hala taze olduğunu hatırlattı. 10 yıl önce 34 insanın bu ülkenin savaş uçaklarıyla bombalandığını ifade eden Dilsiz, “19’u henüz çocuk yaştaydı. Henüz 13 yaşında çocuklar vardı. Geleceğe dair hayalleri umutları vardı. Hayallerini de, umutlarını da yok ettiler. Vuruldular. Hepimiz aynı travmayı yaşadık” dedi. 

'YARGISIZ İNFAZLARA NE TAKATİMİZ NE TAHAMMÜLÜMÜZ KALDI'

10 yıl önce yaşanan katliamı Ahmet Arif’in 33 Kurşun şiiri dizelerini okuyarak anlatan Dilsiz,  “Artık bu coğrafyada bu ölümlere, yargısız infazlara ne takatimiz ne tahammülümüz kaldı. Eğer bu ülkede kalıcı, adil bir refah isteniyorsa, bu katliamın failleri bir an önce yargı önüne çıkarılmalı. Roboskili aileler 10 yıldır ciddi hak ihlallerine maruz kaldı. İşkence gördüler, tutuklandılar. Bu süreçte zaman zaman onları yalnız bıraktık, hak ettikleri şekilde onları sahiplenmedik. Bu hak mücadelesi sürecinde, bu sürecin akamete uğratılmasında hepimizin payı var. Biz Şırnak Barosu olarak bu süreç içerisinde özeleştirimizi veriyoruz. Ancak şunu özellikle dile getirmek gerekiyor, artık mızrak çuvala sığmıyor” diyerek 100 yılda geçse de katliamın failleri yargı önüne çıkarılmadığı, hak ettikleri cezayı almadıkları sürece mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

SAĞKAN: ETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMEDİ, TEK BİR YETKİLİ YARGIYA ÇIKARILMADI

Bu yılki anmaya Türkiye Barolar Birliği Başkanı ilk defa katıldı. Konuşmasına Roboski’de öldürülen 34 kişiyi anarak başlayan  TBB Başkanı Erinç Sağkan, "Gönül isterdi ki bugün buraya karanfillerle değil, adaletle gelelim” dedi. Aradan 10 yıl geçmesine rağmen katliamın sorumlarının, faillerinin bağımsız ve tarafsız yargı önünde hesap vermediğini hatırlatan Sağkan, “Ancak ne yazık ki 19’u çocuk 34 insanımızın yaşamını kaybettiği bu menfur olaya ilişkin etkin bir soruşturma, kovuşturma süreci yürütülmediği gibi, tek bir yetkilinin hesap vermek üzere yargı makamı önünde çıkarılmadı. O yüzden bugün burada ailelerin acılarını paylaşmanın dışında bir şeyler yapmak gerekiyor. 34 insanımız 10 yıl önce katledildi. Yaraları sarmanın yolu hukuku işletmektir. Adaleti tesis etmediğiniz zaman kanayan yarayı durduramazsınız. TBB olarak bundan sonra Roboski’de yaşanan bu olayın gerçek şekilde ortaya çıkması için, adaletin tesis edilmesi için, annelerin gözyaşının bir nebze durması için mücadele edeceğiz” diye konuştu. 

NAHİT EREN: FAİLLERİN DOSYASI DEVLET KAYITLARINDA SAKLI

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren,  2012 yılında ilk anmada Tahir  Elçi ile birlikte burada olduklarını ve bu mezarlıktan adalet talebinde bulunduklarını söyledi. Roboski katliamı  dosyasının faillerinin bilindiğini ancak bu faillerin dosyasının devlet kayıtlarında saklı olduğunu ifade eden Eren, “Aradan 10 yıl geçti hala failler yok, ortada bir soruşturma dosyası yok. Ama çok iyi biliyoruz bu dosyanın failleri devlet kayıtlarında sabit. Kimler tarafından, hangi talimatlarla, hangi emirlerle o savaş uçaklarının hangi görüntüler analiz edilerek katledildiğini, talimatı verenler devlet kayıtlarında saklı. Bu güne kadar bu coğrafyada, Kürdistan’da hep katledildik. Faillerimizin belli olduğu dosyalarda hep failler gizlendi. Bu acı asla Kürtlerin yüreğinden çıkmayacak. Üzücü olan taraf şu. Eve yıllarca hukuk mücadelesi yürütüyoruz. Yüz yıldır bu ülkede bir Kürt meselesi var. Aynı zamanda Kürtlere yönelik bir hukuk, adalet sorunu var. Yıllardır haklarımıza kavuşmadığımız gibi mevcut hukuk sisteminde adil bir yargılama, adil bir soruşturma da göremedik. Hatırlarsınız, bütün katliamlarda, bütün siyasi suikastlerde ilk söylenen neydi… Bütün ayrıntılarıyla bu tür katliamların açığa çıkacağı yönünde iktidardaki siyasi partilerin liderleri, bürokratlar bir şekilde bu katliamların aydınlatılacağı sözü verirdi. Maalesef hiçbir sözlerinde durmadılar. Bütün katliamlarda, bütün siyasi suikastlarda aynı cezasızlık politikası devam etti ev devam ediyor” dedi. 

'ROBOSKİLİLERLE HELALLEŞMEDİĞİNİZ SÜRECE İNSAN HAKLARINA DAYALI SİSTEM İNŞA EDEMEZSİNİZ'

Roboski katliamı kararlarının  hangi saiklerle ve neden verildiğini çok iyi bildiklerini ifade eden Eren, “Katledilenlerin kimliğinin Kürt olmasıydı. Bu kadar basit şekli bir oldu üzerinden adalet sisteminin altını dinamitledir. Aleni bir katliamı savaş uçaklarının yaptığı bir katliamı bir şekilde örtmeye çalıştılar. Çok uzatmadan şunu söylüyorum. Evet helalleşmekten bahsediliyor. Ama bu mezarlıkta Roboskillere adalet gelmediği sürece, Roboskililerle, Kürtlerle helalleşmediğiniz sürece, bu ülkede insan haklarına saygılı, insan haklarına dayalı  bir sistem inşa edemeyeceğinizi çok iyi biliyorsunuz. Bu helalleşme de aynı zamanda bütün Kürtler tarafından kabul edilmeli” diye konuştu.

HATİMOĞLULLARI: KATLİAMLA YÜZLEŞİLMELİ

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Roboski katliamının  bu coğrafyada vicdan sahibi olan herkesin kaybı olduğunu söyledi. Bu katliamı unutmayacaklarını ifade eden Hatimoğlulları, “Türkiye’nin tarihi katliamlarla dolu. Sınırda yaşayan her insanın geçim kaynağı budur. Ne olursa olsun insan canı bombalanarak, hiçbir şey olmamış gibi demeçler verdi. 12-13 yaşındaki çocuklar, geçimlerini kazanmak için sınırın öte yanına katır sırtında gitti. Bunlar sivildi ve siz sivilleri uçaklarla katlettiniz. Özür dilemediniz, basitçe gördünüz. Oysa parçalanan bedenler, battaniyelere sarılan bedenler, katır sırtında köye getirilen o insanlar, ana rahminde büyümüş, senin gibi, benim gibi candı. Erdoğan ve şürekası, bununla yüzleşmek zorundasınız, özür dilemek zorundasınız, gerçekleri araştırma komisyonu kurmak zorundasınız” dedi.

ÖZTÜRK: 10 YILDA YARA DERİNLEŞTİ

Roboski katliamının üzerinden 10 yıl geçtiğini hatırlatan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk,  bu katliamın yeni bir yara açtığını söyledi. Roboski katliamı ile bu yaranın derinleştiğini ifade eden Öztürk, “Aileler yakınlarını kaybetti, acıları geçmiyor. Bu 10 yılda bu katliamı kim yaptı, kimin eliyle yapıldığı ortaya çıktı. Dünya kamuoyu bombaların kimin yağdırdığını biliyor. Kürtleri katledip hesap vermeyeceklerini düşünüyorlar. Bu hiçbir çözüm getirmez. Kürt sorunu gün geçtikte derinleşiyor. Kürt halkı sadece parçalanmadı, insanlık parçalandı. Türkiye halkları ile adil barış, Roboski’de, Zilan’da katliam yapanların yargılanmasıyla sağlanır. Hesap sorulmadan onurlu bir barış sağlamak mümkün değil” dedi.

ENCÜ: ROBOSKİLİ ANNELER HALA YASTA

Ardından aileler adına konuşan HDP eski milletvekili ve HDP İstanbul İl Eş başkanı  Ferhat Encü, 10 yıldır faillerin ortaya çıkarılmadığını hatırlattı.  Katliamın üzerinden geçen 10 yılda acıların daha da arttığını ifade eden Encü,  tüm taleplerine rağmen adaletin sağlanmadığını söyledi. Roboskili annelerin hala yasta olduğunu ifade eden Encü, “Bu katliamın bilinçli işlendiği bir yerde, hukuk faciası Roboskili aileler açısından kabul edilemez. Bir yandan bunlar yaşanırken, diğer yandan Roboskili aileler yargılanıyor, baskı altına alınmaya çalışılıyor” dedi. Encü adalet talebini yeniledikten sonra  Samsun Bafra Cezaevi’nde tutuklu bulunan KHK ile kapatılan Roboski-Der Başkanı Veli Encü’nün mektubunu okudu.

Konuşmaların ardından katledilenlerin mezarları başında dualar okundu. Anma, mezarlara karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

 

roboski erinç sağkan tbb

BAĞLANTILI HABERLER