Reuters duyurdu: BDDK kararı sonrası bazı bankalar kredi vermeyi durdurdu

Belirli tutardan fazla nakit dövizi olan şirketlerin yeni TL krediye erişimini engelleyen kararla bazı bankalar düzenlemenin detayı netleşinceye kadar yeni TL kredi kullandırımını durdurdu.

27.06.2022 13:13    Güncelleme: 27.06.2022 21:42

+GERÇEK - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) cuma günü belirli bir orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız denetime tabi şirketlerin bankalardan yeni TL kredi almasını engelleyen kararı piyasaları sallarken, bankacılık sektöründe de süreci bekleyen bazı bankaların kredi kullandırmayı durdurmasına neden oldu.

İngiliz haber ajansı Reuters'ın görüş aldığı üç bankacılık kaynağı, bankaların kredi kullandırmaya devam etmek için sürecin netleşmesini ve detayları takip ettiğini belirterek, bazı bankaların bu yüzden yeni kredi kullandırmayı şu anda durduğunu söyledi.

Bir bankacılık kaynağı, "Kararda bağımsız denetime tabi olma koşulu ön koşul. Eğer bağımsız denetime tabi değilse şirket etkilenmez bu karardan. Böyle olan çok sayıda şirket de var tabi. Ancak bağımsız denetime tabi olma şartı da sıkılaştırılırsa o zaman kapsam değişir" dedi.

BDDK tarafından ayrıca dün yapılan basın açıklamasında, kararın bazı şirketlerin TL kredi kullanıp döviz almasını engellemek için alındığı ifade edilerek, "Bazı şirketlerin döviz pozisyon fazlası bulunmasına rağmen, TL kredi kullanarak döviz alımı gerçekleştirdikleri görülmüştür. Yani üretime, istihdama, yatırıma gitmesi gereken uygun koşullu TL ticari kredi kaynakları döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam etmektedir" denildi.

TÜSİAD Başekonomisti Altınsaç: BDDK kararı sonrası şirketler yurt dışı iştiraklerine para çıkarabilir

Altınsaç, 'Şirketlerin yurt dışında iştirakleri varsa oraya para çıkartabilirler. Bu, belki ileride engellemeye çalışılır. Bunun dışında şirketler kâr payı da dağıtabilir' diye konuştu.

Sermaye piyasaları danışmanlığı alanında hizmet veren OMG Capital Advisors Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gülkan, kararın bankaların ve şirketlerin faaliyet koşullarını zorlaştırabileceğini ifade ederek, "Arzu edilen tepki şirketlerin döviz fazlalarını satması gibi duruyor, ancak başka sonuçlar, istenmeyen yan etkileri de olabilir. O şirketler TL'ye de geçebilirler veya o parayı ne için biriktirdilerse başka işler de yapabilirler, hammadde veya menkul kıymet alabilirler" dedi.

Gülkan, son dönemde ani ve kapsamlı düzenleme değişikliklerinin sık sık yapıldığına dikkat çekerek, "Sistemin dayandığı temel taşı merkez bankasının politika faizi. O temel taşını yanlış yerleştirince onun hatalı sonuçlarını düzenlemek için geçtiğimiz haftalarda gördüğümüz ve en son bu karar gibi sıra dışı adımlar atmak gerekiyor" diye konuştu.

Uğur Gürses: Ankara'da BDDK kararının Merkez Bankası'nca talep edildiği konuşuluyor

Gürses, 'Bu kararları alan bürokratlar belli ki 'emir demiri keser' kafasında, siyasi direktif gelince nedenleri ve sonuçlarını düşünmeden, sorgulamadan yazıp ilan etmişler' dedi.

Kararın ardından TL, dolar karşısında ilk tepki olarak hacimlerin zayıfladığı cuma akşamı 17.3750'den 16.50'ye kadar geriledikten sonra bu sabah 16.03'e kadar geriledi ancak daha sonra 16.72 seviyelerinden işlem görmeye devam etti.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan BDDK kararı yorumu: Ekmek 10 lira olacak

Demirtaş, 'Artısı yok baştan aşağı eksi. İnanılmaz bir döneme girdik. 10 yıldır alınan kararlar doğru olsaydı ekmek 5 lira olmazdı, bakın söylüyorum ekmek 10 lira olacak' dedi.

Reuters BDDK bankalar kredi TL

BAĞLANTILI HABERLER