Putin: Yaptırımların kaldırılması halinde tahıl ihracatına hazırız

Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşmüştü. Görüşmeye ilişkin Kremlin’den açıklama geldi.

29.05.2022 11:52    Güncelleme: 29.05.2022 11:52

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüşmesinde, ülkesine yönelik yaptırımların kaldırılması durumunda tahıl ihracatına hazır olduklarını bildirdi.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna'daki durumun güncel yönleri hakkında derinlemesine görüş alışverişinde bulundu.

Scholz ve Macron, Putin ile görüştü: Derhal ateşkes sağlanmalı

Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Scholz ve Macron, Putin'e derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulundu.


Euronews’in aktardığı habere göre Putin "özel askeri operasyon" olarak nitelediği Ukrayna'daki savaşta son gelişmelere ilişkin bilgi verirken, "Kiev’in kabahati nedeniyle" kesildiğini iddia ettiği müzakerelerin yeniden başlamasına Rusya'nın açık olduğunu ifade etti.

‘BATI’NIN UKRAYNA’YA SÜRDÜRDÜĞÜ SİLAH SEVKİYATI TEHLİKELİ’

Batı'nın Ukrayna'ya devam ettirdiği silah sevkiyatının tehlikeli olduğuna dikkat çeken Putin, bu bağlamda durumun daha da istikrarsızlaşacağını ve insani krizin ağırlaşacağını belirtti.

ENGELSİZ TAHİL İHRACATI İÇİN YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI ŞARTI

Putin, "Rusya kendi adına, Karadeniz limanlarından Ukrayna tahılının ihracatı da dahil olmak üzere engelsiz tahıl ihracatı için seçenekler bulmaya yardım etmeye hazır. Rus gübreleri ve tarım ürünleri arzındaki artış, küresel gıda pazarındaki gerilimin azalmasına da yardımcı olacak ve bu da elbette ilgili yaptırım kısıtlamalarının kaldırılmasını gerektirecek" ifadelerini kullandı.

Rusya Putin tahıl ihracatı yaptırım Macron Scholz

BAĞLANTILI HABERLER