Avukat cinayetine öfke büyüyor: Barolardan duruşmalara girmeme kararı

TBB ve İstanbul Barosu Avukat Servet Bakırtaş’ın öldürülmesini lanetledi; Dersim Barosu ve İzmir Barosu ise 7-8 Temmuz'da duruşmalara girmeme kararı aldıklarını açıkladı.

06.07.2022 21:47    Güncelleme: 07.07.2022 00:11

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde Abdullah Türkoğlu'nun, kendisine dava açan Öznur Tufan ve avukat Servet Bakırtaş’ı ateşli silahla katletmesine tepkiler sürüyor. Türkiye Barolar Birliği (TBB) avukat Bakırtaş’ın katledilmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Avukatlık mesleğinin itibarını zedeleyen uygulamaların, kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere meslektaşlarımıza yönelik sistematik saldırılar karşısındaki duyarsızlığın ve nihayetinde yaşanan cezasızlık politikalarının mimarları bu katliamda pay sahibidir" dedi.

İstanbul Barosu yazılı mesaj yayınlayarak, Bakırtaş'ın sadece mesleğini yaptığı için öldürüldüğüne vurgu yaptı. İstanbul Barosu'nun internet sitesinde yer alan mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır. Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan öte, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin ölümü göze alarak sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da o toplumun bir kesimi için utançtır."

DERSİM BAROSU ACİL TOPLANDI: 7-8 TEMMUZ'DA DURUŞMALARA GİRİLMEYECEK

Dersim Barosu acil olarak toplandı. Toplantı sonrası karar alan Baro Yönetimi 7-8 Temmuz'da "Savunma, Savunmayı Savunuyor" diyerek duruşmalara girmeme kararı aldı.

Toplantı sonrası Baro tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Dersim  Barosu Yönetim Kurulu, İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Av. Servet Bakırtaş'ın silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi üzerine yapmış olduğu acil toplantı sonucunda;' Avukatlara yönelik önlen(e)meyen şiddet ve saldırılar karşısında, yetkilileri uyarmak ve acil önlem için göreve çağırmak üzere tüm meslektaşlarımıza 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde DURUŞMALARA GİRMEME çağrısı yapılmasına' karar vermiştir. Tutuklu işler dışında CMK müdafilerine Yönetim Kurulu’muzun kararını gerekçe göstererek; özel vekil ve müdafilere de Yönetim Kurulumuzun kararına uyarak duruşmalara girmemeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi. 

İzmir Barosu da Avukat Servet Bakırtaş’ın katledilmesi nedeniyle şiddet ve saldırılar karşısında önlem alınması talebiyle duruşmalara girmeme kararı aldı.

'BİR YANDA EKONOMİK ŞİDDET; BİR YANDA ÖLÜM, YETER ARTIK'

İzmir Barosu Başkanlığı konuya ilişkin şu açıklamayı yayınladı:

"İzmir Barosu Yönetim Kurulu, İstanbul Barosu üyesi meslektaşımız Av. Servet Bakırtaş’ın silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi üzerine yapmış olduğu acil toplantı sonucunda;

“Avukatlara yönelik önlen(e)meyen şiddet ve saldırılar karşısında, yetkilileri uyarmak ve acil önlem için göreve çağırmak üzere tüm meslektaşlarımıza 7 ve 8 Temmuz tarihlerinde DURUŞMALARA GİRMEME çağrısı yapılmasına” karar vermiştir.

Tutuklu işler dışında CMK müdafilerine Yönetim Kurulumuzun kararını gerekçe göstererek; özel vekil ve müdafilere de Yönetim Kurulumuzun kararına uyarak duruşmalara girmemeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz.
Bir yanda ekonomik şiddet; bir yanda ölüm; yeter artık!”"

avukat Servet Bakırtaş Abdullah Türkoğlu Öznur Tufan Dersim Barosu

BAĞLANTILI HABERLER