Prof. Dr. Şenol Babuşçu: Enflasyona endeksli tahvil örtülü faiz artırımı

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Babuşçu, enflasyona endeksli tahvil söylentileri ile ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu, bunun 'örtülü faiz artırımı 'olduğunu söyledi.

23.05.2022 16:08    Güncelleme: 22.06.2022 11:06

+GERÇEK - Geçmiş dönemlerde kamu bankaları Halkbank ve Ziraat Bankası'nda Genel Müdür Yardımcılığı yapan Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, enflasyona endeksli bonoyla ilgili çarpıcı bir açıklamada bulundu.

İktidarın Kur Korumalı Mevduat ile tutamadığı dolar ve enflasyona karşı şimdi de enflasyona endeksli bono çıkarmaya hazırlandığı gündem olmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin üç hafta önce “tasarım çalışmalarının tamamlandığını” duyurduğu enflasyona endeksli tahvilin vatandaşa yönelik olacağı belirtildi.

Babuşçu, yeni sistemin örtülü bir faiz olduğunu açıkladı. Babuşçu, yaptığı paylaşımda, “Enflasyona Endeksli Bono” örtülü faiz artırımıdır…” ifadelerini kullandı.

Süper tahvil söylentileri etkili oldu, döviz kurları yönünü aşağı çevirdi

Yeni haftaya artışla başlayan döviz kurları öğleden sonra düşüşe geçti. 17,04'e kadar çıkan euro/TL, gün içi artışları sildi, 16,80'e kadar çekildi. Dolar/TL 15,97'den 15,80'in altına indi.

Prof. Dr. Şenol Babuşçu Hazine gizli hamle enflasyona endeksli bono örtülü faiz artırımı

BAĞLANTILI HABERLER