Polonya'dan İsveç ve Finlandiya'ya destek: NATO üyesi olmadan saldırıya uğrarsa yardım edeceğiz

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımı hakkında açıklamada bulundu.

19.05.2022 20:34    Güncelleme: 19.05.2022 20:34

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, katıldığı bir konferansta gündeme dair açıklamalarda bulundu. Morawiecki, açıklamasında İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımını Avrupa'da güvenliği güçlendirmenin önemli bir işareti olarak değerlendirirken, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olmadan saldırıya uğramaları halinde bu ülkelere yardım edeceklerini de belirtti.

Polonya Başbakanı, "Açıkça belirtmek isterim ki, katılım süreçleri sırasında İsveç veya Finlandiya'ya bir saldırı olması durumunda Polonya onların yardımına gidecektir." ifadesini kullandı.

Euronews'in haberine göre; Kremlin, iki ülkenin NATO'ya katılmalarının sonuçları olacağı konusunda uyarmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in NATO'ya üyelik kararına yönelik tepkilerinin, bu ülkeye yabancı askeri üsler ve silahların konuşlandırılmasına bağlı olacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna verecekleri yanıtın ‘sürpriz’ olacağını kaydetti.

Finlandiya ve İsveç, NATO'ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e teslim etti. Stoltenberg, başvuru sonrası yaptığı açıklamada "Bugün yaptığınız başvurular tarihi bir adımdır. Şimdi müttefikler NATO'ya giden yolu değerlendirecek. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. Tüm meseleleri detaylıca ele almada ve hızlı bir sonuca varmada kararlıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İskandinav ülkelerinin terör örgütleri için misafirhane hale geldiğini" söyleyerek İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliklerine 'evet' demeyeceklerini duyurmuştu.

Polonya İsveç Finlandiya NATO

BAĞLANTILI HABERLER