Pfizer-BioNTech yeni aşı geliştirdi: Omicron varyantına karşı daha etkili

Pfizer-BioNTech yetkilileri, güncellenen Covid-19 aşılarının Omicron varyantına karşı orijinal aşıdan daha yüksek bağışıklık tepkisi gösterdiğini duyurdu.

26.06.2022 00:07    Güncelleme: 26.06.2022 00:07

Pfizer-BioNTech, Covid-19'un Omicron varyantına karşı yeni aşı geliştiridiğini duyurdu. Firma yetkilileri yeni aşının, orjinal aşıya oranla Omicron varyantına karşı daha etkili olduğunu belirtti.

56 yaş ve üstü 1200'den fazla yetişkinde 30 ve 60 mikrogram olmak üzere iki farklı doz seviyesi test edilen aşının, varyant ile savaşan antikorlarda önemli artış gözlendi.

Cumhuriyet’in aktardığı habere göre; BioNTech'in internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, Omicron varyantına karşı sadece varyantı hedefleyen veya orijinal aşıya varyant koruması ekleyen bir kombinasyon güçlendirici olmak üzere iki farklı yöntem üzerinde çalışma yapıldı.

56 yaş ve üstü 1200'den fazla yetişkinde 30 ve 60 mikrogram olmak üzere iki farklı doz seviyesi test edildi.

Her iki aşının da Omicron varyantına karşı orijinal aşıdan daha yüksek bağışıklık tepkisi gösterdiği bildirilirken varyant ile savaşan antikorlarda önemli artış gözlendi.

Pfizer CEO'su Albert Bourla, yaptığı açıklamada, "Bu verilere dayanarak, Omicron'a uyarlanmış çok güçlü iki adayımız (aşı) olduğuna inanıyoruz" dedi.

ABD ilaç şirketi Moderna da kısa süre önce geliştirdiği yeni Covid-19 destekleyici aşısının Omicron varyantına karşı bağışıklık sistemini daha da güçlendirdiğini açıklamıştı.

Pfizer-BioNTech Covid-19 omicron aşı

BAĞLANTILI HABERLER