Özbekistan Nadira Kadirova’yı sordu: Türkiye Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçisi Er, AKP’li vekilin evinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

12.11.2019 13:34    Güncelleme: 16.11.2019 00:43

Özbekistan’ın Türkiye Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Nadira Kadirova'nın AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölümüyle ilgili olarak Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na davet edildi. Özbekistan Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Büyükelçi Er ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Dilshod Akhatov'un 8 Kasım Cuma günü görüştü. Büyükelçi Er'in, Nadira Kadirova’nın ölümüyle ilgili soruşturma hakkında bilgi almak üzere çağrıldığı ifade edildi.

AÇIKLAMA YAPMASI İÇİN ÇAĞRILDI

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre Özbekistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşı Nadira Kadirova'nın Ankara'daki ölümü ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi ve yetkilisi Mehmet Süreyya Er açıklama yapması için davet edilmiştir. Büyükelçi, Özbek vatandaşının ölümüne yol açan trajik olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ilgili Türk makamlarının şu anda kapsamlı bir soruşturma yürüttüğünü belirtti” denildi.

HDP'den Kadirova soruları: Dosyada tanık olanların sanık sıfatıyla ifadeleri alınacak mıdır?

'Nadira Kadirova’nın swap izinde, atış bulgularına rastlanamadığı belirtilmiş olup bu bağlamda olayın bir intihar olmadığı saptanmıştır.'


GÜVENCE VERİLDİ

Açıklamanın devamında da “Türkiye Büyükelçisi, soruşturmanın objektif olarak yapıldığına dair güvence verdi” ifadeleri kullanılırken, Türkiye'nin Özbekistan'ı "derhal ve düzenli olarak soruşturmanın ilerlemesi ve sonuçları hakkında bilgilendirileceği” belirtildi.

MECLİS’İN DE GÜNDEMİNDE

Geçtiğimiz günlerde de Özbek milletvekilleri Resul Kosherbayev ve Bekzad Artikov’un, Özbekistan Meclisi’ne yaptığı başvuruda, Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışında okuyan ve çalışan Özbekistan vatandaşlarını yeterince koruyamadığı, bunun için yeni kararlar alınması gerektiği belirtildi.  

'Kadirova'nın cesedindeki ikinci deliğin nedeni belli oldu'

Nadira Kadirova, AKP’li vekil Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmişti.

 

nadira kadirova özbekistan dışişleri bakanlığı mehmet süreyya er Resul Kosherbayev Bekzad Artikov AKP şirin ünal Dilshod Akhatov

BAĞLANTILI HABERLER