ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'nda: Kılıçdaroğlu'nun vaadinin ardından dikkat çeken karar

'Biz iktidara gelene kadar araba almayın' çağrısı yapan Kılıçdaroğlu'nun ÖTV vaadi sonrası Cumhurbaşkanı'na Resmi Gazete'de yayımlanan kararla otomotiv ÖTV'sinde yeni yetki geldi.

26.07.2022 10:12    Güncelleme: 26.07.2022 10:25

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'dan dün yayınladığı video ile otomobilde alınan vergilere değinerek vatandaşlara, "Bizler iktidara gelinceye kadar araba alımını öteleyin. Araba almayın" çağrısında bulundu.ÖTV vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, "Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi de lüks araç alanlara uygulayacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun ÖTV vaadinin ardından gece Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, ÖTV değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'na verildi.

Kılıçdaroğlu duyurduğu videoyu yayınladı: Bir süre araba almayın

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu video paylaşımında, 'Bir süre araba almayın. Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere.' dedi.

ÖTV DEĞİŞTİRME YETKİSİ ARTIK ERDOĞAN'DA

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) (II) sayılı liste uygulama genel tebliğinde yapılan düzenlemeyle Cumhurbaşkanı'na motorlu araç ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırlarını üç katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi tanındı.

Resmi Gazete'de yayımlanan ÖTV (II) sayılı liste uygulama tebliğinde değişiklikler öngören tebliğle, tebliğin III. bölümünden yer alan "vergi oranı ve yetki" başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı.

ÜÇ KAT ARTIRABİLECEK, SIFIRLAYABİLECEK

Buna göre, maddedeki "Bakanlar Kurulu" ibaresi "Cumhurbaşkanı olarak değiştirildi ve ÖTV (II) sayılı listede önceki uygulamada Bakanlar Kurulu'nun "motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme" yetkisi, Cumhurbaşkanınca "ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını üç katına kadar artırma veya sıfıra indirme" olarak yeniden düzenlendi.

İlgili maddede yapılan diğer düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı ayrıca; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ayrıca, "itfaiye öncü araçları" ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV'siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.

Erdoğan Kemal Kılıçdaroğlu ÖTV CHP otomotiv Resmi Gazete yetki vaad

BAĞLANTILI HABERLER