Onur Gencer'i SADAT mı eğitti?

HDP İzmir İl Başkanlığı'na saldıran ve Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer hakkındaki iddianamedeki SADAT ayrıntısı dikkat çekti.

28.10.2021 20:54    Güncelleme: 28.10.2021 20:54

Son günlerde birçok olayla ismi anılan SADAT, bu kez de 17 Haziran 2021'de İzmir'de HDP İl Başkanlığına yönelik saldırıda gündeme geldi.

İzmir'in Konak ilçesinde, 80’nin üzerinde iş yerinin olduğu hanın ikinci katında bulunan HDP İl Başkanlığı’na gündüz saatlerinde Onur Gencer tarafından silahlı saldırı düzenlenmiş, Deniz Poyraz saldırı sonucu yaşamını yitirmişti.

Sağlık çalışanı olduğu ortaya çıkan Onur Gencer, Poyraz’ı öldürdükten sonra fotoğrafını çekerek “Leş 1” diyerek WhatsApp durumunda paylaşmıştı.

Saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan savcı Caner Ulu imzalı iddianamede ise dikkat çeken ifadeler yer aldı.

'RADYONUN SESİNİ AÇIP BİRİLERİNDEN PARA İSTİYORDU'

Cumhuriyet'ten Furkan Karabay'ın haberine göre, iddianamede, HDP’li isimlerin saldırı sırasında güvenlik güçlerinin geç müdahale ettiği iddiasına yer verildi. Öte yandan Gencer’in sık sık kullandığı taksi durağındaki şoförler, saldırganı defalarca poligona götürdüklerini, taksiye bindiğinde radyonunun sesini çok açmasını istediğini ve bu sırada telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi.

Gencer’in birilerinden sürekli para istediğini anlatan taksi şoförü ifadesinde “Atış poligonuna götürdüğüm zaman da kendisinin birisinden para istediğini duymuştum, ancak ne kadar para istediği hakkında müziğin sesi çok fazla açık olduğu için bir şey duyamamıştım” demişti.

GENCER HAKKINDA 'SADAT'TAN EĞİTİM ALDI' İDDİASI

İddianamede, Onur Gencer hakkındaki bir diğer dikkat çeken nokta ise SADAT iddialarının yer aldığı kısımdı. Gencer’in saldırıdan sonra çıkan Suriye’de çekilen fotoğrafları ve daha sonrasında da Sedat Peker’in iddiaları, akıllara saldırganın SADAT tarafından eğitildiği iddialarını gündeme getirmişti.

İddianamede, Gencer’i saldırının ardından Suriye'de görevli askeri personelin telefonla aramasının ifade edilmesi dikkat çekti. Bununla birlikte, Suriye’de 45 güne yakın bir süre bulunan Gencer’in, SADAT tarafından eğitildiğine dair iddiaların araştırıldığı ifade edildi. İddianamede konuyla ilgili “SADAT ünvanlı şirket bünyesinde Suriye'de silahlı eğitim gördüğüne dair ileri sürülen iddialarla ilgili yapılan araştırmalarda, 2020 yılında Sağlık Bakanlığı bünyesinde görevli olarak Suriye'de bulunduğu kurum yazışmaları, otel kayıtları, telefon HTS kayıtları ve otobüs-uçuş kayıtları ile uyumlu olduğundan bu hususta herhangi bir delil elde edilememiştir.” denildi.

'Bulunamadığı' için dava dosyasına konulmayan Onur Gencer'in ses kayıtlarına DHA nasıl ulaştı?

Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer’in 27 kez aradığı emniyet ses kayıtları için savcı 'bulunmadı' diyerek dosyaya koymazken, kayıtların içeriği DHA tarafından servis edildi.

SURİYE'DEKİ BAĞLANTILARI ARAŞTIRILMADI

Deniz Poyraz’ın avukatı Türkan Aslan Ağaç, Gencer’in 7 Ocak 2020 ile 9 Şubat 2020 arası Suriye'de görevlendirildiği süre içinde ilişki içerisinde olduğu kişilerin tespitine ilişkin talepte bulunduklarını ancak konuyla ilgili hiçbir işlem yapılmadığını belirtti.

Avukat Ağaç ayrıca, Gencer’in Suriye’de olduğu dönemde görüşme yaptığı ve asker olduğu belirtilen kişilerin olay hakkında bilgisine de başvurulmadığı söyledi ve “Suriye'de birlikte görev yaptığı ne askerlerin ne de sağlık çalışanlarının ifadelerine başvurulmamıştır” ifadelerini kullandı.

Gencer'in sık sık gittiği poligona da dikkat çeken Ağaç, "Gencer 'in SADAT bünyesinde eğitim görüp görmediği, bünyelerinde çalışıp çalışmadığı konusunda yapılmış bir araştırma yok. SADAT ile İzmir Poligon arasında organik bir ilişki olup olmadığı konusunda da yapılmış bir araştırma yok" dedi.

“Deniz Poyraz’ı katleden sanığı azmettiren ve yardım edenlerin ortaya çıkarılması konusunda hiçbir çaba sarf etmemişlerdir” diyen Ağaç, şunları söyledi:

“Dosya içerisinde yer alan HTS kayıtlarına göre sanık Onur Gencer'in Suriye'de bulunduğu ya da kaldığı yerlerde 17. Komando Tugay Komutan Yardımcılığı'nda/Bayburt görevli çok sayıda asker ile Suriye'de bulunduğu sırada tanıştığını ve ilişkilerinin sonrasında sürdürüldüğü anlaşılmaktadır. Ancak, bu kişilerin ifadelerine de başvuru yapılmamıştır. Sadece kendisi ile birlikte Gaziantep'te fotoğraf çeken bir sağlık çalışanının tanık sıfatıyla ifadesine başvurulmuştur.

Sanık Onur Gencer ile SADAT arasındaki ilişki olup olmadığı konusunda hiçbir araştırma yapılmamıştır. SADAT'a ilişkin talebimiz üzerine yapılan tek araştırma interaktif ortamda açık kaynaklar üzerinde yapılan araştırmadır. Bu hususta şirket yetkililerinin ifadesine dahi başvurulmamıştır. Bu nedenle sanık Onur Gencer'in SADAT bünyesinde eğitim görüp görmediği, bünyelerinde çalışıp çalışmadığı konusunda yapılmış bir araştırma yok.

Soruşturmayı yürüten savcılık ve emrindeki kolluk resen araştırma yapmadığı için araştırma ve delil toplama işlemlerinde bizim taleplerimiz zorlayıcı olmuştur. Bu taleplerimize yaklaşım tarzı ise yüzeysel olmuştur. Kısacası delil toplamış gibi yapılmıştır. Bu nedenle maddi gerçekliği tüm yönlerinin aydınlatılması amacı güdülmeden delil toplanmış gibi yapıldığı için olayın azmettiricileri ve yardım edenlerin ortaya çıkarılması sağlanamamıştır."

onur gencer sadat deniz poyraz hdp izmir il binası saldırı

BAĞLANTILI HABERLER