Ömer Çelik: Yeni sistemin MR'ı çekilecek

AKP Sözcüsü birinci yılı dolduran 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' hakkında 'Bürokraside sisteme uyum sağlayamama söz konusuysa bunlar tespit edilecek, bir röntgeni, MR'ı çekilecek' dedi.

06.07.2019 21:00    Güncelleme: 14.11.2019 05:20

AKP Sözcüsü Ömer Çelik birinci yılı dolduran "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" ile ilgili, "Yeni bir sistem hayata geçti. Bürokrasinin çeşitli noktalarında sisteme uyum sağlayamama söz konusuysa bunlar tespit edilecek. Çeşitli noktalarda vatandaşa hizmet götürme konusunda yeterli performans göremediğimiz konular güncellenecek. Bunların hepsi masaya yatırılıp, bunun bir röntgeni, MR'ı çekilecek. Önemli olan burada hizmetin hızlı gitmesi" dedi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul'da milletvekilleri ile kahvaltıda bir araya geldi. AKP'nin Sütlüce'de bulunan il binasında yapılan toplantıya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve çok sayıda milletvekili katıldı. Sabah 11.00'de başlayan toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. 

MARMARA BÖLGESİ VEKİLLERİ KATILDI

Toplantının ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı. Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız milletvekilleri ile yaptığı toplantının 2’incisini İstanbul’da gerçekleştirdi. Bu toplantıya Marmara Bölgesi vekillerimiz katıldı. 9 il İstanbul, Bursa Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, Çanakkale, Düzce. Bu çerçevede bir toplantı oldu. Toplantı formatı bir AK Parti Geleneği bu, bilinen bir format. Çok sık yapıyoruz bunu. Fakat farklı haberler çıktığı için size açıklama ihtiyacı hissediyorum. Biliyorsunuz geçen hafta grup toplantı yapmadık. Bu hafta da kendilerinin Güneydoğu Avrupa’da bir zirveye katılması söz konusu. Bu hafta da grup toplantısı yapamayacağız. Kış dönemi çalışmaları biterken milletvekillerimiz ile bir araya gelerek küçük gruplar halinde odaklanarak geçmişte yaptığımız gibi bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. 2’incisini gerçekleştirdik. Çarşamba ve perşembe son grupları da yaparak tamamlamayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

'ÖNEMLİ OLAN BURADA HİZMETİN HIZLI GİTMESİ'

Ömer Çelik açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik, çarşamba ve perşembe yapılacak toplantıların Ankara’da olacağını belirterek, birinci yılı dolduran "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" ile ilgili, "Son grup toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız bu sistemin birinci yılının değerlendirmesi, performasının çeşitli yerlerde ölçülmesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a talimat verdiklerini ve onun başkanlığındaki heyetin gözden geçirdiğini söylüyor. Fakat bunu muhalefet partileri, sanki Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini kendisi gözden geçiriliyormuş gibi algılıyor. Buna arkadaşlarımız cevap verdi. Hayatın icabı gereğidir. Yeni bir sistem hayata geçti. Bürokrasinin çeşitli noktalarında sisteme uyum sağlayamama söz konusuysa bunlar tespit edilecek. Çeşitli noktalarda vatandaşa hizmet götürme konusunda yeterli performans göremediğimiz konular güncellenecek. Bunların hepsi masaya yatırılıp, bunun bir röntgeni, MR'ı çekilecek. Önemli olan burada hizmetin hızlı gitmesi. Vatandaşın devletle olan işlerin hızlı görülmesi. Biz ilk iktidara geldiğimizde önümüze kendimizi bağlayan bir karne koymuştuk. Şu işleri şu takvim içinde de gerçekleştireceğiz diye. Biz bunu her zaman yaparız. Şimdi de sistemin birinci yılına geldiğinde, çeşitli bürokratik işlerde tıkanıklık varsa, yavaşlayan işleyen bir durum varsa buralara nasıl müdahale yapılması gerekir ile ilgili tabi bir çalışma yapılacak. Bir performans ölçümünü Sayın CHP Genel Başkanı sanki sistem tartışmasına dönüştürmeye çalışıyor. Bu sistem milletin kararıyla referandumdan geçerek hayata geçmiştir. Sistem tartışmasının rejim tartışması ile ilgisi yoktur. Milletin onay verdiği sistem değişikliğine herkesin saygı duyması gerekir" şeklinde konuştu. 

S-400 TESLİMATI

Çelik, S-400’lerin teslimatı ile ilgili tarihin netleşip netleşmediğinin sorulması üzerine ise, "Teslimat günü belli değil. Çok kısa günler, haftalar sayılı. Zaten öteden beri açıklamalar Temmuz ayında yapılıyordu. Bununla ilgili hazırlıklar kendi rutin içinde devam ediyor. Yer konusu, değerlendiriliyor. En uygun yer neresi olur, tehdit değerlendirmesine göre, Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığımızın Sayın Cumhurbaşkanımıza bir arzları vardı. O değerlendirme yapıldıktan sonra Türkiye’nin ihtiyacını maksimum düzeyde karşılayacak şekilde konuşlandırılacaktır"dedi. (DHA) 

MR'ı çekilecek ömer çelik yeni sistem başkanlık AKP

BAĞLANTILI HABERLER