ÖHD: Tutuklu 8 kadın Covid-19'a yakalandı

Coronavirus iddiaları sonrası Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi'ni ziyaret eden ÖHD, tutuklu 8 kadının Covid-19'a yakalandığını açıkladı.

09.05.2021 17:38    Güncelleme: 09.05.2021 17:38

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu ve Cezaevi Komisyonu, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan tutukluların Coronavirus'e (Covid-19) yakalandığı bilgisi üzerine cezaevine ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin ardından yapılan yazılı açıklamada,  B-11 isimli koğuşta bulunan 8 tutukluya Coronavirus tanısı konulduğu bilgisi paylaşıldı. Aynı koğuştaki 3 tutuklunun ise testlerinin negatif çıktığı belirtildi. A5 koşuğunda da bazı tutuklulara Covid-19 tanısı konulduğu ancak kaç tutukluya tanı konulduğuna ilişkin bilgi edinilmediği ifade edildi.

Açıklamada aynı cezaevinde bulunan B-12 isimli koğuşta Coronavirus belirtilerinin başladığı ancak test yapılmadığının kendilerine iletildiği kaydedildi. Öte yandan aynı koğuşta 40 yaş üstü ve kanser tedavisi gören tutukluların olduğu bilgisi de paylaşıldı. Açıklamada, koğuşta bulunan tüm tutuklulara acilen test yapılması gerektiği vurgulandı.

AYNI ELDİVENLERLE İKİ BASKIN

Açıklamanın devamında, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi'nde 3 Mayıs'tan başlamak üzere 5 gün arayla iki koğuş araması gerçekleştirildiği, aramalarda gardiyanların aynı eldiven ve koruyucu kıyafeti giydiği ve bu nedenle bulaş riskinin daha da yükseldiği belirtildi.

'ÇİFT KELEPÇE UYGULAMASI DEVAM EDİYOR'

Yine pandemi sürecinin en başından bugüne kadar tutukluların sağlık haklarına erişimlerine dair somut adımlar atılmadığı, aksine daha da derinleştirildiği ve tecrite varan yöntemler geliştirildiği belirtildi. Bununla beraber cezaevinde hijyen için gerekli şartların sağlanmadığı, sıcak suyun sabahın çok erken yada geç saatlerde verildiği, bu sebeple kişisel ve ortam temizliğinin yetersiz kaldığı vurgulandı. Açıklamada, tutukluların hastane sevklerinde çift kelepçe uygulaması yapıldığı, bundan dolayı tutukluların hastane sevklerine çıkamadığı ve tedavilerinin ertelenmesi nedeniyle vücut dirençlerinin pandemi sürecinde zayıfladığı aktarıldı.

SAVCIYLA GÖRÜŞME

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Tüm bu sorunlara ilişkin 7 Mayıs tarihinde savcılık ile görüşülmüş, Kadın Cezaevindeki bu sorun ve talepler iletilmiştir. Savcılık görüşmesi sonrası yeniden hapishane ziyaretimiz sonucunda; S.A isimli mahpusun kalp hastası olması ve risk altında bulunması sebebiyle hastaneye götürülüp önlem alındığını, Corona olan mahpusların ilaç alımlarına başladığını ve takipte olduklarını, kantinden ihtiyaçlarının karşılandığı bilgisi tarafımıza iletilmiştir.

'DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Sonuç olarak başta Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü olmak üzere tüm yetkili kurumların, mahpusların sağlık haklarına erişim taleplerinin her koşulda ve zamanda yerine getirilmesini, sağlık tedbirleri kapsamında alınan önlemlerin yeni hak ihlallerine sebebiyet verilmesinin önlemesini, hapishane personellerinin pandemi sürecinde alınacak önlemlere dair sağlıkçılar tarafından bilgilendirmeleri gerektiğinin elzem olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Öte yandan başta kadın kurumları olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının da yaşam hakkının ihlaline varacak bu uygulamaların ortadan kaldırılması için bizlerle birlikte sesimizi duyurmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.”

kadın tutuklular corona yakalandı ÖHD Diyarbakır

BAĞLANTILI HABERLER