Noel Baba sürprizi

Antalya'daki Aziz Nikolas Kilisesi zemininde Noel Baba'nın mezarının içinde olabileceği düşünülen gizli tapınak bulundu

03.10.2017 08:26    Güncelleme: 15.11.2019 12:02

ANTALYA-  Antalya Demre'deki Aziz Nikolas (Noel Baba) Kilisesi’nin zemininde hiç bozulmamış bir tapınak tespit edildi. Uzmanlar, "Nobel Baba'nın mezarını bulabiliriz" diyor. 

SEVİNDİREN SÜRPRİZ

 Kilisede yaklaşık 3 aydır yürütülen çalışmalar hakkında Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Antalya Röleve ve Anıtlar Genel Müdürü Cemil Karabayram, “Kilisenin zemininde yapılan teknolojik çalışmalarda hiç bozulmamış bir tapınak bulundu. Ama içine girmek çok zor. Çünkü zeminde motifli taşlar var. Bu taşların tek tek ölçeklenip kalıp şeklinde alınması lazım” dedi.

‘BARİ’DEKİ KEMİKLER NOEL BABA’NIN DEĞİL

Noel Baba’nın mezarına ilişkin çok detaylı çalışmalar da yapıldığını kaydeden Karabayram, “1942-1966 yılına ait dosyaların tamamını inceledik. Orada bazı notlar vardı. Notlara göre bu kilise yıkılıyor ve tekrar inşa ediliyor. İnşa edilirken Bari’deki tüccarlar kemikleri götürüyor. Ancak o kemiklerin Noel Baba’ya ait olmadığı, başka bir papaza ait olduğu söyleniyor.” diye konuştu.

‘8 BİLİM ADAMI ATIYORUZ’

Karabayram, dünyada tartışma yaratacak verilerle ilgili şu bilgileri aktardı: “Çok iyi sonuçlar aldık. Ancak çalışmalar asıl şimdi başlıyor. Öz tabana ineceğiz. Noel Baba’nın bırakın kemiklerini, belki de bozulmamış, el değmemiş mezarına ulaşacağız. Buraya ayrı branşlarda 8 bilim adamı atıyoruz. Eğer beklentilerimiz olursa Demre’de yatacak yer bulamayız.”

 

Noel Baba Demre Antalya Aziz Nikolas Arkeoloji Keşif

BAĞLANTILI HABERLER