NATO'nun askeri takviye kararına Rusya'dan tepki: Ukrayna'nın saldırma riski yüksek

Kremlin Sözcüsü Peskov, gerilimin NATO ve ABD'nin yaptıkları yüzünden yaşandığını savundu ve Ukrayna'nın Donetsk ile Lugansk'a saldırma ihtimalinin artık daha yüksek olduğunu söyledi.

24.01.2022 16:17    Güncelleme: 24.01.2022 16:18

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in 'Doğu Avrupa'da caydırıcılığı ve savunmayı artırmak' için daha fazla gemi ve jet göndereceklerini açıklamasına Rusya tepki gösterdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Dışişleri’nin Kiev’deki büyükelçilik personelinin bir kısmını tahliye edecek olmasının 'Ukrayna gerilimini tırmandırıp tırmandırmadığı' sorusu üstüne, “(Ukrayna’da) gerilim, ABD ile NATO’nun enformasyon alanındaki eylemleri ve somut eylemleri yüzünden tırmanıyor” dedi. NATO’nun Doğu Avrupa’daki güçlerini artıracağına ilişkin açıklamalara dikkat çeken Peskov, “Dikkatinizi çekmek isterim ki bunlar, Rusya’nın yaptıkları yüzünden gerçekleşmiyor. Bunların hepsi (bu gerilim), NATO ile ABD’nin yaptıkları yüzünden, onların yaydıkları bilgiler yüzünden yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü ayrıca, Ukrayna’nın doğusunda hükümet güçleri tarafından askeri bir çatışma çıkarılması olasılığının şimdiye dek görülmediği kadar yüksek olduğu uyarısında bulundu. Peskov, Ukrayna ordusunun ülkenin doğrusundaki tanınmayan Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerine saldırma olasılığına ilişkin, “Böyle bir risk var ve şu an çok yüksek. Daha önce olduğundan çok daha yüksek” ifadelerini kullandı.

Peskov, Ukrayna hükümetinin Donetsk ve Lugansk cumhuriyetlerinin sınırlarına büyük bir askeri yığınak yaptığını da belirtip bunun, Kiev’in saldırı hazırlığında olduğunun göstergesi olduğunu kaydetti. Kremlin Sözcüsü, Ukrayna ordusunun saldırıya ne zaman geçebileceğine ilişkin istihbarata sahip olup olmadıkları sorusu üzerine ise “(Batılı) meslektaşlarımızın davrandığı gibi davranıp histerik açıklamalarda bulunmayacağız. Bu nedenle sorunuzu yanıtsız bırakacağım” dedi. 

Ukrayna krizi: NATO Doğu Avrupa'ya askeri yığınak yapma kararı verdi

Ukrayna üzerinden yaşanan gerilim devam ederken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg 'Doğu Avrupa'ya savunmayı artırmak' için daha fazla gemi ve jet göndereceklerini açıkladı.

NATO Peskov Ukrayna Rusya Stoltenberg

BAĞLANTILI HABERLER