NATO'dan Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklama: Müzakerelerin devam etmesi konusunda hemfikiriz

'Müttefiklerin güvenlik endişelerinin göz önünde bulundurulması ve çözüm için müzakerelerin devam etmesi konusunda hemfikiriz.'

21.05.2022 19:25    Güncelleme: 21.05.2022 19:25

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Andersson ile Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurusuna ilişkin telefon görüşmesi yaptı.

Stoltenberg, sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Değerli Müttefikimiz Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO’nun Açık Kapı politikasının önemini ve Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvuruları hakkında konuştuk. Müttefiklerin güvenlik endişelerinin göz önünde bulundurulması ve çözüm için müzakerelerin devam etmesi konusunda hemfikiriz.”

'TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK ENDİŞELERİ GİDERİLMELİ'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ise Stoltenberg ile görüşmeye ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Görüşmede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede; Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını samimi şekilde desteklediğini, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik talebine dair meselenin ise bu iki ülkenin Türkiye’nin hayati ve milli güvenlik menfaatleriyle ilgili tutumları olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın terörizmle mücadele başta olmak üzere, temel meselelerde Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece, bu ülkelerin NATO üyeliklerine müspet yaklaşmayacaklarını dile getirdi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini belirtti.”

Erdoğan, İsveç'in Türkiye’ye uyguladığı kısıtlamaların kaldırılmasını istedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüştü.

NATO Erdoğan açıklama endişe müzakere

BAĞLANTILI HABERLER