Müjde Ar ile Faruk Peker arasında 40 yıl sonra 'İffet' krizi

Oyuncu Faruk Peker'in, Müjde Ar ile rol aldığı 'İffet' filmindeki 'araba camı sahnesi' hakkında yaptığı açıklamalara Müjde Ar tepki gösterdi.

24.02.2022 19:11    Güncelleme: 24.02.2022 20:18

Oyuncu Faruk Peker, geçtiğimiz hafta sonu Habertürk'e verdiği röportajla hem özel hayatı hem de kariyeriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türk sinemasında çokça konuşulan 'İffet'teki 'araba camı sahnesi' hakkında da açıklama yapan Peker'in Müjde Ar'ın "sahneden habersiz" olduğu yönündeki açıklamalarına Müjde Ar'dan da karşı yanıt geldi.

'MÜJDE'NİN NE DEDİĞİNİ AÇIKÇA SÖYLEYEMEM, YAYINLAYAMAZSINIZ'

Peker, söz konusu sahneyle ilgili, "Sabah 08.00 Belgrad Ormanı'ndayız. Rahmetli Kartal Ağabey dedi ki; 'Faruk öyle bir şey yapacağız ki, 50 sene konuşulacak'. Taşı 50 seneye attı. Ben de yeni yetmeyim, 25 yaşındayım. 'Nasıl olacak ağabey?' dedim. Ahmet Sezerel de asistanı. Daha Müjde sete gelmemişti. Hemen provayı yaptık" dedi.

Müjde Ar'ın sahneden habersiz olduğunu da ifade eden usta aktör, "Müjde'nin ne dediğini açıkça söylemem, yayınlayamazsın çünkü. İlk yorumundan sonra kahkahalarla güldük" şeklinde sözlerini sürdürdü.

MÜJDE AR: HİÇBİR SETE SENARYOYU OKUMADAN ÇIKMADIM

Bu sözlerin ardından Müjde Ar, Hürriyet'ten Savaş Özbey'e yaptığı açıklamada, o sahneden haberi olduğunu söylerek, "Senaryoyu okudum. Her sahneyi biliyordum. Hiçbir filmde sete senaryoyu okumadan çıkmadım. Bu, bütün oyuncular için böyledir" dedi.

PEKER: KARTAL TİBET DIŞINDA O SAHNEYİ KİMSE BİLMİYORDU

Faruk Peker, Müjde Ar'ın bu sözlerinin sonrasında bir kez daha Habertürk'ten Aytekin Teker'e konuşarak, şunları söyledi:

"O sahne Belgrad Ormanı'nda bir ağacın dibinde, ben, Ahmet Sezerel ve Kartal Tibet otururken ortaya çıktı. Yaratıcısı da Kartal Tibet'tir. O sahne bomboş bir kağıttı. Müjde neden böyle açıklama yaptı anlamadım. Peki Müjde saat 09.00'da sete geldiğinde ve bu sahneyi duyduğunda neden şaşkınlık gösterip, yayınlayamayacağın bir cümle de kurup esprili bir şekilde tepkisini dile getirdi. Kimse o sahneyi öyle bilmiyordu. Yemin edebilirim. Bunu sadece Kartal Tibet biliyordu. O sahne 76 numaralı sahne ise, o sahnenin böyle canlandırılacağını ben dahil kimse bilmiyordu. Ahmet Sezerel de şahittir buna."

BU, ERTEM EĞİLMEZ EKOLÜNDEN GELEN KARTAL TİBET'İN YARATICILIĞININ SONUCUDUR'

Peker, "Senaryoyu tabii ki hepimiz okuduk. Müjde de işine sadık bir meslektaşımızdır. Müjde'nin sanatına benim bir lafım yok. Yavuz Turgul'un tarzının dışında bir sahne bu. Turgul'un 'İffet' filminden önceki ve sonraki eserlerine bakıldığında o sahnenin zaten kendisinin tarzında olmadığı anlaşılır. Bu Ertem Eğilmez ekolünden gelen Kartal Tibet'in yaratıcılığının sonucudur" diye konuştu.

faruk peker müjde ar iffet yeşilçam türk sineması ertem eğilmez kartal tibey yavuz turgul

BAĞLANTILI HABERLER