Muhalefet partilerinden enflasyon tepkisi: Erdoğan için suç işlemeyi bırakın

Enflasyonun 24 yılın zirvesine çıkmasına liderlerden tepki geldi. Kılıçdaroğlu, TÜİK'e seslendi. Babacan, 'Yine maşallah çok hassas tartmışlar' derken; Akşener, öngörüsüzlüğe dikkat çekti.

04.07.2022 13:43    Güncelleme: 04.07.2022 22:33

+GERÇEK - Enflasyon yükselişini sürdürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre TÜFE aylık bazda, yüzde 5,4 olan beklentinin hafif altında yüzde 4,95 artarken, yıllık yüzde 78,62’ye yükseldi. 24 yılın zirvesindeki tüketici enflasyonuna haziranda en büyük katkı ay boyunca süren kamu zamlarından geldi.

Elektrik ve doğalgaz zamları ile içki ve sigaradaki vergi artışları aylık enflasyonun yüzde 30’unu oluştururken gıdada çay, şeker ve sütteki yükselişler etkili oldu.

TÜİK haziran ayı enflasyon oranını açıkladı: ENAG ile makas açıldıkça açıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran enflasyonunu açıkladı. Enflasyon haziranda yıllık bazda yüzde 78,6 olarak gerçekleşti. ENAG enflasyonu yıllık yüzde 175,55 olarak açıklamıştı.

Uzmanlar haziran enflasyonunu değerlendirdi: Tüm dünyaya enflasyon ihraç ediyoruz

Tüketici fiyatları haziranda aylık bazda yüzde 4,95 artarken, yıllık enflasyon yüzde 78,62'ya çıktı. Ekonomistler TÜİK tarafından açıklanan son verilere tepki gösterdi...

CHP'li Veli Ağbaba'dan TÜİK'e enflasyon tepkisi: Aradaki fark 97 puan

Ağbaba, TÜİK ve ENAG arasındaki farka dikkat çekerek, 'TÜİK’in kararttığı verilerde dahi Türkiye yüzde 78,62 enflasyonla Eylül 1998'den beri en yüksek enflasyonu görmüş oldu' dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "ENAG yıllık yüzde 176 enflasyon açıkladı, TÜİK yüzde 79. Pazar, market ortada. TÜİK’in bu yalanı, emeklinin, memurun cebinden çalmak demektir. Erdoğan için suç işlemeyi bırakın, sorumlusu siz olacaksınız!" diye tepki gösterdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Yine maşallah çok hassas tartmışlar. Enflasyon yüzde 78,62 imiş. Bizler markete, pazara, çarşıya çıkıp alışveriş yapıyoruz. Ve neredeyse yüzde 200’e varan gerçek enflasyonu çoook çok iyi biliyoruz" dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, "Geçtiğimiz hafta, 2022 yılı Bütçe Kanunu'nda yüzde 9,8 olarak öngörülen enflasyonun, yüzde 73,5'e ulaşmasındaki rezaleti dile getirmiştik. Bugün ise TÜİK'in açıkladığı rakamlarla bile enflasyon yüzde 78,6'ya tırmandı. Yani Bay Kriz'in öngörüsüzlüğü tam gaz devam ediyor..." dedi.

Bakan Nebati bu sözünü de tutamadı: 'Enflasyonu kontrol altına aldık' demişti

Nebati, 'Enflasyonu kontrol altına aldık. Aralık itibariyle baz etkisiyle düşmeye başlar' demişti. Nebati'nin yüzde 36,08'de devraldığı enflasyon yüzde 117,9 artışla yüzde 78,62'ye çıktı.

muhalefet enflasyon tepki hassas Ali Babacan Meral Akşener Kemal Kılıçdaroğlu

BAĞLANTILI HABERLER