Van'da MİT ve Emniyet operasyonu: İranlı eski askeri kaçırmaya çalışan 2'si İran ajanı 8 kişi yakalandı

İran istihbaratından 2 ajanın Van'da İranlı eski bir askeri, kaçırmak için hazırlık yaptığı istihbaratını alan MİT ve emniyet ortak operasyon düzenledi. 2'si İranlı 8 kişi yakalandı.

13.10.2021 20:33    Güncelleme: 13.10.2021 22:04

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre; Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Emniyet, Van'da sığınmacı olarak yaşayan İranlı eski asker M.A.'nın İran istihbarat teşkilatı tarafından kaçırılacağı bilgisine ulaştı.

Konu ile ilgili çalışma başlatan MİT ve polis görevlileri, M.A.'nın İran'a kaçırılması için 30 bin dolarlık bütçeyle Van'da bir şebeke oluşturmaya çalışıldığını tespit etti.

Takibe alınan şebeke üyelerinin İranlı istihbaratçıların talimatıyla M.A.'nın eşi M.E.'ye kaçırmaya yardım etmesi karşılığında 10 bin dolar para teklif ettiği ve kabul etmemesi halinde İran'daki ailesine zarar verileceği şeklinde tehdit ettiği belirlendi. 

İran istihbaratının, M.A.'yı araç ile İran'a kaçırmak üzere 2 kişiyi 24 Eylül 2021'de Van'a gönderdiğinin tespit edilmesi üzerine MİT ve polis ekiplerince şebeke üyeleri suçüstü yakalandı.

24 Eylül 2021 tarihi saat 21.00 sıralarında M.A.'yı enterne etmek üzere evine girmeye çalışan İran vatandaşı S.S. ve Türk vatandaşı M.E.A., gözaltına alındı. Devam eden operasyonda 6 Türk vatandaşından oluşan diğer şebeke üyeleri de yakalandı. (DHA)

van mit emniyet operasyon iran ajan

BAĞLANTILI HABERLER