Mimarlar Odası Ankara Şubesi: Doğal varlıklarımızdan elinizi çekin

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Düzce Belediyesi’nin şehir mezarlığında çok sayıda ağacı kökünden kestiğini açıkladı.

14.02.2022 20:03    Güncelleme: 14.02.2022 20:03

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Düzce Belediyesi’nin, “çevre düzenleme” adı altında şehir mezarlığındaki ağaçları köklerinden kestiğini duyurdu. Şubeden yapılan yazılı açıklamada, belediyenin daha önce de şehir mezarlığındaki ağaçları kestiği ancak tepki üzerine bu işlemi durdurduğu hatırlatıldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şehir mezarlığındaki yeşil alanın katledildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Doğal varlıklarımızdan elinizi çekin, insanların nefes alanlarına en çok ihtiyaç duyduğu bu günlerde kamu eliyle ağaç yapılması akıl tutulmasıdır. Kültür yoksunu, doğa düşmanı bu anlayış, yaşam alanlarımızı, nefes alanlarımızı ve geleceğimizi yok etmektedir.

Vatandaşlar, Düzce Belediye Başkanı ve yetkililer hakkında kamu davası açılması talebiyle Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur. Belediye yetkilileri, ağaçların çürük olduğunu iddia ederek kesim işini de bir firmaya vermişler. Vatandaşlar, uzmanlarınca herhangi bir araştırma yapılmadan, alandaki bütün ağaçların kesildiğini ifade ediyor. Alanda hangi ağaçların kesilmesi gerektiğine ilişkin detaylı bir analiz yapılmadığı ortadayken, ağaçların uzman olmayan kişilerce kesildiği de belirtiliyor. Bu katliamın sorumluları yargı önünde hesap vermelidir.'' (ANKA)

Mimarlar Odası Düzce Belediyesi şehir mezarlığı Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı

BAĞLANTILI HABERLER