Milli Piyango'da değişim: Demirören'in ortağı İtalyan değil, İrlandalı oluyor

İrlanda'nın en büyük gruplarından biri olan Flutter Entertainment, Demirören Grubu'nun Milli Piyango'daki İtalyan ortağı Sisal'ı satın alıyor.

12.04.2022 10:31    Güncelleme: 12.04.2022 10:31

+GERÇEK - Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, bugünkü yazısında, Milli Piyango’nun ortaklarında değişim yaşandığını belirterek, "Demirören’in ortağı Sisal artık İtalyan değil, İrlandalı oluyor" diyerek Sisal'ın satılacağını söyledi.

Ülker, "Demirören’in ortağı Sisal artık İtalyan değil, İrlandalı oluyor. İrlanda’nın en büyük gruplarından biri olan Dublin merkezli Flutter Entertainment, Sisal’ı satın alıyor" ifadelerini kullandı.

Ülker, yazısında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye’de yatırımı bulunan en önemli İtalyan şirketlerden biri Sisal S.p.A. Türkiye’ye 2019 yılında Demirören Grubu ile ortaklık kararı alarak giren Sisal, Varlık Fonu’nun bünyesindeki Milli Piyango’nun ihalesine katılmıştı. Demirören ile birlikte İtalyan şirket, Sisal-Şans Ortak Girişim Grubu adıyla Milli Piyango’nun gelir paylaşımı esasına dayanan 10 yıl süreli hizmet alım sözleşmesini kazanmıştı. Sisal - Şans Ortak Girişimi’nin taahhüt ettiği 10 yıllık hasılattan kamuya kalacak olan meblağın net o dönemki değeri en az 28 milyar 119 milyon TL olarak hesaplanmıştı.

Aradan 3 yıl geçmeden Milli Piyango’nun ortaklarında değişim yaşandı. Demirören’in ortağı Sisal artık İtalyan değil, İrlandalı oluyor. İrlanda’nın en büyük gruplarından biri olan Dublin merkezli Flutter Entertainment, Sisal’ı satın alıyor.

Betfair, SkyBet, Poker Stars gibi markaların sahibi olan Flutter Entertainment İtalyan çevrimiçi oyun pazarındaki payını ikiye katlayarak yaklaşık yüzde 20'ye çıkaracağını söylediği bir anlaşmayla İtalyan oyun operatörü olan Sisal'ı 2.2 milyar dolara satın alıyor. İrlandalı şirket, bu satın almayla birlikte Türkiye ve Fas pazarlarına da girmiş olacak.

Demirören’in Milli Piyango’daki yeni ortağı İrlandalı şirket satın almalarla büyümesiyle dikkat çekiyor. 2015’te Paddy Power ile İngiliz rakibi Betfai’ın birleşmesiyle oluşan Flutter, bu işlemin ardından Mayıs 2017'de günlük fantezi spor operatörü Draft'ı satın aldı.

Ardından Mayıs 2018'de ABD’nin spor operatöründen biri olan FanDuel'i 158 milyon dolara bünyesine katan Flutter, Şubat 2019'da Gürcistan kumar endüstrisinde faaliyet gösteren bir işletme olan Adjarabet'in yüzde 51'lik kontrol hissesini satın aldığını duyurdu. Mart 2019'da, Kanadalı kumar operatörü The Stars Group'u 6.95 milyar dolar karşılığında alan Flutter, Aralık 2021'de bu yılın ocak ayında da İngiltere merkezli çevrimiçi tombala şirketi Tombola'yı 542 milyon dolara devraldı."

Milli Piyango Sisal Demirören ortaklar İtalyan İrlandalı

BAĞLANTILI HABERLER