Mezun dernekleri ortak açıklama yaptı: Cemaat yurtları kapatılsın

Mezun dernekleri, tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın kaldığı cemaat evinde intihar etmesine ilişkin “Cemaat yurtlarının kapatılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

12.01.2022 19:15    Güncelleme: 12.01.2022 19:15

Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği, İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği Derneği, Mülkiyeliler Birliği Derneği Genel Merkezi ve ODTÜ Mezunları Derneği, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın intiharıyla gündeme gelen cemaat yurtlarına ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, öğrencilerin barınma ihtiyacının kamusal, parasız ve nitelikli bir biçimde karşılanması gerektiği vurgulandı.

Mezun derneklerinin “Tarikat ve cemaat yurtları kapatılsın! Kamusal, parasız ve nitelikli barınma talebi karşılansın” başlıklı ortak açıklaması şöyle:

“Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara’nın geleceğe güvenle ve umutla bakmak yerine çaresizliğe sürüklenip ellerimizden kayıp gitmesi bizleri derinden üzmüştür.

Göz göre göre gelen bu kayıp, barınma hakkını savunan öğrencileri şiddetle bastıran, yoksul ailelerin çocuklarını cemaat yurtlarına mahkûm eden, gençleri haklarıyla değil ödevleriyle tarifleyerek iradelerini yok sayan bir yönetim aklının sonucudur.

'İKTİDARIN ARZULADIĞI SİSTEMDE DEMOKRASİ, EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK, LAİKLİK VE ADALET YOK'

Siyasi iktidarın inşa etmeyi arzuladığı toplumsal, siyasal ve ekonomik yaşamın içerisinde demokrasi, eşitlik, özgürlük, laiklik ve adalet olmadığını herkes çok iyi biliyor. Ancak ne yazık ki bu bilinç, cemaat yurtlarında taciz ve tecavüze uğrayan, katliamlara maruz kalan, çaresizliğe mahkûm edilen, hakları ve özgürlükleri ellerinden alınan çocuklarımızın ve gençlerimizin çığlıklarına yanıt üretemiyor.

Öğrencilerin yaratıcılıklarını ve potansiyellerini keşfetmesi, geliştirmesi ve güçlendirmesini sağlaması gereken bir eğitim ve yükseköğretim sisteminde, okul öncesi çağdan başlamak üzere yoğun bir dinselleştirme politikasının uygulanması, çocuklar ve gençler üzerindeki aile tahakkümünün derinleştirilmesi, KYK yurtlarının adeta cemaat yurtlarına dönüştürülmesi, üniversitelerin adlarının yasak ve baskılarla anılması hepimize ağır bir sorumluluk yüklüyor.

'DEMOKRATİK, LAİK, ÖZGÜRLÜKÇÜ, EŞİTLİKÇİ VE ADİL BİR ÖĞRENME VE BARINMA ORTAMININ SAĞLANMALI'

Bu bilinçle bizler, öğrencilerin barınma hakkının kamusal, parasız ve nitelikli biçimde karşılanmasını, öğrencilere eğitimin en alt kademesinden başlayarak demokratik, laik, özgürlükçü, eşitlikçi ve adil bir öğrenme ve barınma ortamının sağlanmasını talep ediyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimizin hayatlarını, hayallerini ve umutlarını ellerinden alan cemaat yurtlarının kapatılmasını istiyoruz.

Cumhuriyetimizin üniversiteleri, hayal ettiği gibi yaşayabilen, hayat dolu, özgür nesiller yetiştirebilmelidir.” (ANKA)

Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği Derneği Mülkiyeliler Birliği Derneği Genel Merkezi ODTÜ Mezunları Derneği Enes Kara Cemaat yurtları Tarikat ve cemaat yurtları

BAĞLANTILI HABERLER