Merkez Bankası miktar yöntemiyle repo ihalesi açmadı, sıkılaştırma adımlarını sürdürdü

10.08.2020 13:40    Güncelleme: 12.08.2020 10:37

TCMB, bugün de piyasaya TL vereceği repo ihalesini açmayarak parasal sıkılaştırma adımlarına devam etti. Bu adım 'örtülü faiz artışı' olarak tanımlanıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) cuma gününden sonra bugün de miktar yöntemiyle repo ihalesi açmadı ve sıkılaştırma adımlarına devam etti.

TCMB'nin haftalık repo fonlaması gerçekleştirmemesinin ardından piyasa yapıcı bankalara tanınan fonlama hakların yarıya indirilmesi bugün devreye girecek; böylece yüzde 7,34'e kadar gerileyen fonlama maliyeti cuma günü yükseldiği yüzde 8,08 seviyesinden bugün daha da artacak.

TCMB'nin halihazırda politika faizi yüzde 8,25 seviyesinde bulunuyor. Ancak banka piyasayı politika faizinin 150 puan altına kadar fonlama enstrümanlara sahip. Salgın döneminde başlayan bu fonlamalarla TCMB'nin piyasaya sağladığı ortalama fonlama maliyeti  16 Temmuz'da politika faizinin 90 baz puan altına yani yüzde 7,34'e kadar gerilemişti. TCMB son adımlarıyla fonalma maliyeti yüzde 8,08'e yükseltti.

Piyasada gecelik faiz TCMB'nin koridorunun üst bandı olan yüzde 9,75'te oluşurken, ortalama fonlama maliyeti de bankacıların hesaplamalarına göre haftanın ilerleyen günlerinde yüzde 9'un da üzerine çıkacak.