McDonald's'ın 30 yıllık Rusya serüveni sonlanıyor

Fast food zinciri McDonald's, 30 yıl sonra Rusya'daki mağazalarını satarak çıkış sürecini başlattı. McDonald's, mart ayında Rusya'daki mağazalarını kapatma kararı almıştı.

16.05.2022 15:48    Güncelleme: 16.05.2022 15:48

McDonald's Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından 30 yıl önce girdiği Rus piyasasından mağazalarını satarak çıkmak için süreci başlattığını açıkladı. Mart ayında McDonald's Puşkin Meydanı'ndaki simgesel mağazası dahil olmak üzere Rusya'daki 847 mağazasını kapatma kararı almıştı.

1990 yılında Puşkin Meydanı'nda açılan mağaza Sovyetler Birliği'nin çöküş döneminde Amerikan kapitalizminin bir simgesi konumundaydı. Açılışına 5 binden fazla kişi katılmıştı.

Şirket yöneticileri mağazaların kapanmasından bu yana maaş, kira ve tedarik anlaşmaları için ayda 55 milyon dolar kayıp yazıldığını açıklamıştı.

McDonald's CEO'su Chris Kempczinski, çalışanlara yönelik olarak yazdığı mesajında, "Ukrayna'daki savaşın yarattığı insani krizi görmezden gelmek mümkün değil. Ve aynı zamanda Rusya pazarına girmemizi sağlayan umut ve vaadleri temsil eden Altın Kemer'in (McDonald's logosu) aynı değerleri ifade etmesini hayal etmek de imkansız bir hal aldı" dedi.

McDonald's Rusya mağaza kapatma 30 yıllık

BAĞLANTILI HABERLER