Mazlum Abdi’den ABD’nin kararına ilişkin açıklama: IŞİD'e karşı mücadelede Suriyelilere umut verecek

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi, ABD’nin Özerk Yönetim kontrolündeki bölgeler için aldığı 'yaptırım muafiyeti' kararının 'Tüm Suriye halkına ümit verdiğini' söyledi.

14.05.2022 11:32    Güncelleme: 14.05.2022 11:32

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Washington’un Rojava Özerk Yönetim'i kontrolündeki bölgeleri Suriye’ye uygulanan Sezar Kanunlarından muaf tutacak genel bir izin yayınlayacağını açıklamıştı.

Konuya ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yapan Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, “ABD’nin kararnamesini Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin altyapısının yeniden inşası ve ekonosine destek olarak görüyoruz. Bu adım IŞİD'e karşı mücadelede Suriyelilere umut verecek. Tüm şirketlerin burada yatırım yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Fas’ın Marakeş kentinde IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu’nun toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Washington yönetiminin Rojava’da QSD’nin kontrolü altında çalışacak şirketleri ABD yaptırımlarından muaf tutacak genel bir izin yayınlayacağını söyledi.

ABD, Şama'a uygulayacağı yaptırımlardan QSD kontrolündeki bölgeleri muaf tutacak

ABD, Şam yönetimine karşı aldığı Suriye’ye yaptırım kararında, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) kontrolündeki bölgeleri muaf tuttu.

Nuland, “ABD, Suriye'de IŞİD'den kurtarılan ve hükümetin kontrolu dışında kalan bölgelerde özel ekonomik yatırım faaliyetlerini kolaylaştırmak için önümüzdeki birkaç gün içinde genel bir lisans çıkarmayı planlıyor” diye konuştu.

Karar, Türkiye tarafından tepki ile karşılandı. 

Mazlum Abdi ABD karar Suriye açıklama yaptırım muafiyet

BAĞLANTILI HABERLER