Talepleri kabul edilmeyen alçı fabrikası işçileri grevde: İşçiler birlik olsa, dünya yerinden oynar

Eskişehir’de aylardır Toplu İş Sözleşmesi sürecinde talepleri karşılanmayan Atışkan Yapı Fabrika işçileri greve çıktı. İşçiler, 'Dünya yerinden oynar, işçiler birlik olsa' mesajı verdi.

01.07.2022 13:52    Güncelleme: 01.07.2022 13:53

Eskişehir'de faaliyet gösteren Atışkan Yapı Fabrikası'nda çalışan yaklaşık Kristal İş üyesi 170 işçi, işverenle yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıktı. Fabrika önünde toplanan işçilere, Türk İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikalardan işçiler ve sendika yöneticileri de destek verdi. Greve çıkan işçiler, 'Dünya yerinden oynar, işçiler birlik olsa' sloganı attı.

Eskişehir’de Atışkan Yapı ve Endüstriyel Alçı Ürünleri Fabrikası’nda çalışan yaklaşık 170 işçi, Türk İş'e bağlı Kristal İş Sendikası çatısı altında örgütlendi. İşçiler, aylardır yürütülen Toplu İş Sözleşmesi sürecinde taleplerinin karşılanmaması üzerine greve çıktı. Fabrika önünde toplanan Kristal İş üyesi işçilere, Türk İş'in örgütlü olduğu diğer fabrikalardan işçiler ve sendika yöneticileri de destek verdi. Greve çıkan işçiler fabrikanın önüne ‘Bu iş yerinde grev var’ pankartı asarak ‘Dünya yerinden oynar, işçiler birlik olsa’ sloganı attı.

‘MADDİ TALEPLERİMİZİN NEREDEYSE TAMAMI REDDEDİLDİ’

Sözcü'de yer alan habere göre işçilerin asgari ücret seviyesinde maaşlarla ve iş güvenliğinden uzak bir şekilde çalıştığını belirten Kristal İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, “İşverene yapılan yasal çağrı sonrasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri başlatıldı. Sendikamızın geçen bu süre zarfı içerisinde sergilemiş olduğu tüm iyi niyetli yaklaşımlar karşısında, görüşmelerde idari maddeler konusunda makul bir noktada uzlaşı sağlanabildi. Ancak sıra ücretlere gelince, ortalama asgari ücret seviyesindeki ücretlere mahkûm edilmiş olan, ağırlıklı olarak 7-15 yıllık sürelerde kıdeme sahip olan üyelerimizin önüne önce şirketin yeterince karlı olmadığı sonrasında da patlak veren ekonomik kriz çıkarıldı. Yaptığımız bütün görüşmelerde idari hakların dışında maddi taleplerin neredeyse tamamına yakınını çeşitli gerekçelerle reddedildi” dedi.

‘İYİ MARKA İMAJI, KAZANÇ ADİL ŞEKİLDE PAYLAŞILARAK YARATILIR’

“Bizler, Atışkan Yapı’nın işçilerin ürettiği kaliteli ürünler sayesinde nice ihracatlar yaptığını, Türkiye iç piyasasındaki yapı sektöründe iyi bir marka imajı yakaladığını biliyoruz” diyen Çetintaş “Marka imajı daha hakkaniyetli davranarak, kazancı daha adil bölüşerek yaratılmaz mı?” diye sordu.

‘GREV BİR ARAÇ, ÖNEMLİ OLAN İŞÇİLERİN TALEPLERİ VE REFAHI’

Kristal İş Eskişehir Şube Başkanı Erdal Akyazı da işverenin teklifiyle kendi teklifleri arasında çok fark olduğunu ifade ederek, “6 aydır sözleşme süreci devam ediyor. 4-5 oturum sonrasında işveren teklif verdi ama bizim verdiğimiz tekliflerle arasında çok fark var. Bizim için önemli olan çalışma arkadaşlarımızın talepleri ve refahı. İşverenle anlaşamadık ve greve çıktık. Grev bizim için bir araçtır, amaç değil. Anlaşma sağlanırsa, bizi çağırır görüşme yapılırsa işimizin başına geçeriz” dedi.

Eskişehir Atışkan Yapı Fabrikası grev TİS Kristal İş

BAĞLANTILI HABERLER