Kulis: İktidar Kaftancıoğlu’nun siyasi yasak sürecini izlemeye aldı

İktidarın, Kaftancıoğlu’na ilişkin siyasi yasak sürecini izlemeye aldığı ve imza yetkisini kullanması durumunda hukuki olarak harekete geçeceği belirtiliyor.

21.05.2022 06:49    Güncelleme: 21.05.2022 17:03

İstanbul CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay tarafından verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onamasının ardından iktidarın, “Kaftancıoğlu’nun siyasi faaliyetlerini” yakından takip ettiği ileri sürüldü. İktidar cephesi, ‘siyasi yasağı bulunan’ Kaftancıoğlu’nun, “il başkanı olarak herhangi bir resmi evrağı imzalayamayacağına” dikkat çekiyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre iktidar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu’na hapis cezasını onama kararı sonrası “Mahkemeyi tanımıyoruz. İstanbul il başkanımızdır” sözleri üzerine harekete geçti.

İKTİDAR KAFTANCIOĞLU’NUN’ SİYASİ FAALİYETLERİNİ’ YAKINDAN TAKİP EDECEK

MHP lideri Devlet Bahçeli, Kaftancıoğlu için “siyaset yolunun kapandığını” belirtmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “hukuku” işaret etmişti. Güneysu’nun edindiği bilgiye göre, Yargıtay’ın Kaftancıoğlu hakkında verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onamasının ardından iktidar, “Kaftancıoğlu’nun siyasi faaliyetlerini” yakından takip edecek. Karar sonrası “siyasi yasağı bulunan” Kaftancıoğlu’nun, “il başkanı olarak herhangi bir resmi evrağı imzalayamayacağına” dikkat çeken iktidar cephesi, Erdoğan’ın “hukuk” çıkışıyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Partilerin il başkanlarının bazı imza yetkileri bulunuyor. Örneğin partiye üye kayıtları, üyelikten çıkarma ya da disipline sevk işlemleri ve seçimlerde sandık görevlilerini belirleme gibi konularda il başkanının imza yetkisi var.

HUKUKEN ANLAMI YOK

Kaftancıoğlu ile ilgili Yargıtay’ın kararı var ve söz konusu karar CHP Genel Merkezi’ne de bildirecektir. Bunun sonrasında ise hukuken Kaftancıoğlu’nun il başkanlığı düşmüş kabul edilir ve imza yetkisi ortadan kalkar. Kılıçdaroğlu, her ne kadar ‘Kaftancıoğlu il başkanımızdır’ dese de bunun hukuken anlamı yok.”

SEMBOLİK ATAMA’

İktidar kanadı, CHP’nin Kaftancıoğ-lu’nun il başkanlığı ile ilgili tavrının “siyasi” olduğunu belirtirken “CHP, Yargıtay’ın kararı sonrasında hukuken ancak şunu yapabilir: Sembolik olarak imza yetkisini kullanabilmesi açısından bir ismi il başkanı olarak atar ancak görünürdeki isim Kaftancıoğlu olur. Eğer ısrar eder ve Kaftancıoğlu Yargıtay’ın kararının aksine imza yetkisini kullanmaya devam ederse atılan imzalar geçersiz sayılacağından, hukuka aykırılık oluşturacak bu durumu iktidar olarak elbette takip ederiz” değerlendirmesini yapıyor.

siyasi yasak kaftancıoğlu iktidar takip il başkanı imza yetkisi

BAĞLANTILI HABERLER