Konut fiyatları bakanlık tarafından denetleniyor mu?

Saadet Partili vekil Abdulkadir Karaduman, konut sektöründe yaşanan yüzde 100’ün üzerindeki artışı TBMM gündemine taşıdı.

18.04.2022 10:49    Güncelleme: 18.04.2022 10:56

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, konut sektöründe yaşanan sıkıntıları Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM) gündemine taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Karaduman, son bir yılda konut fiyatlarının yüzde 100 arttığını belirterek, “Vatandaş konut sahibi olamazken, çoğu orta gelirli vatandaş nitelikli konutlarda kiracı dahi olamamaktadır. Ülkemizdeki konut sayısının yeterli olduğu ancak bu konutların rant amaçlı kullanıldığı, piyasada ticari birer üründen başka işlevleri görmedikleri için konut ihtiyacının ciddi bir sorun haline geldiği görülmektedir” ifadelerini kullandı.

HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDENLERE HANGİ YAPTIRIMLAR UYGULANIYOR?

Karaduman, Şehircilik Bakanı Kurum’a şu soruları yöneltti: “Ülkemizde son bir yılda yapılan yeni konut sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı halihazırda boştur? Yabancılara konut satışında aranan şartlar nelerdir? Son bir yılda yabancıya satılan konut sayısı toplamda kaçtır? Konutların yapım, alış ve satış süreçleri bakanlığınızca denetleniyor mu? Bu süreçte haksız kazanç elde ettiği tespit edilen kişi ve kurumlara yönelik hangi yaptırımlar uygulanmaktadır? Konutlar serbest piyasada dolaşırken geliri düşük olan vatandaşın evsiz kalması sorununu nasıl çözmeyi planlıyorsunuz? TOKİ, konut ihtiyacının oransal olarak ne kadarını karşılamaktadır? Özel teşebbüs tarafından yapılan konutların, yapımı alım satımı hususlarında düzenleme yapacak mısınız?”

konut fiyatları enetleniyor mu bakanlık konut satışı TOKİ TBMM soru önergesi

BAĞLANTILI HABERLER