Kod-29 mağduru Toprak: Sermayenin elindeki bu silah alınmalı

Kod-29'la işten çıkarılan Mesut Toprak, pazarda çalışarak geçimini sağlıyor. Toprak, 'Kazancım ancak günlük ihtiyaçlara yetiyor, faturlarımızı ödeyemiyoruz' diyor.

21.12.2020 15:55    Güncelleme: 21.12.2020 16:49

ARTI GERÇEK- Salgın sonrası geçici iş yasasının 10. maddesiyle çalışanları işten çıkarmak yasaklandı. Fakat aynı düzenlemeyle işverenlere Kod-29 ile haklı fesih hakkı tanındı. 

Bu kodla işten çıkarılan bir çalışan, işsizlik yardımı alamıyor ve yani bir işe başlayamıyor. Patronların pandemi döneminde en çok başvurdukları bu işten çıkarma yöntemiyle işinden olanlardan biri de eski çağrı merkezi çalışanı Mesut Toprak. Toprak, pazarcılık yaparak geçimini sürdürürken bir yandan da durumunu anlatan sosyal medya paylaşımları nedeniyle işyerinden gelen ihtarnamelerle uğraşıyor. 

Artı TV muhabiri Sultan Eylem Keleş'in konuştuğu Toprak, "Kimseye iftira atmıyorum, hakaret etmiyorum, sadece başımdan geçenleri söylüyorum" diyerek işverenlerin elindeki bu silahın alınması gerektiğini söyledi.   

 

'14 yıldır PTT kurumuna hizmet ettim 10 saniyede 2 kelimeyle işten çıkarıldım'

Taşeron işçi Bostancı: ‘İşten çıkardıkları yetmezmiş gibi Kod-29’la iş bulmamıza engel olunuyor. Benim iş bulmamı, geleceğimi engelliyorlar! Hiç mi vicdanı yok bu işten çıkartanların?’

kod-29 pandemi işsizlik sermaye işten çıkarma mesut toprak pazarcı pazarcılık

BAĞLANTILI HABERLER