CHP'nin önergesini yanıtlayan Çevre Bakanlığı'ndan kıyı işgal itirafı

CHP’nin Kıyı Yasası'ndaki yönetmelik değişikliği hakkında verdiği önergeyi yanıtlayan Çevre Bakanı Murat Kurum, kıyıların işgal eden yapı sayısını bilmediklerini açıkladı.

22.06.2022 06:46    Güncelleme: 22.06.2022 15:12

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kıyıları işgal eden yapı sayısını bilmediklerini açıkladı.

Bakanlık, nisanda Kıyı Yasası’nın Uygulanmasına Dair Yönetmelik’te değişiklik yapmış, değişiklikle Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonları’nca yeni kıyı kenar çizgisi tespiti yapılmasına olanak sağlanmıştı. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, bu yönetmelik değişikliğine neden gereksinim duyulduğu, şu anda 50 metre sınırını ihlal eden yapı sayısının kaç olduğu gibi sorulara yanıt istedi.

Cumhuriyet’in haberine göre Bakan Kurum yanıtında, “Gayri meskun sahalarda ve henüz devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu yönünde sicil düzeltme davası açılmamış alanlarda, kıyı kenar çizgisine karşı yapılan itirazların idare mahkemelerine müracaat edilmeden evvel bir kez daha bilimsel ve teknik olarak incelenerek komisyonca nihai karar verilmesinin, yargının ve bürokrasi yükünün azaltılması gerektiği kanaatine varıldığından söz konusu maddenin düzenlenmesi gereği hasıl olmuştur” dedi.

‘SAHİL SINIRINI İHLAL EDEN YAPI SAYISI ENVANTERİ YOK’

Yönetmelik hazırlanırken ilgili kurum, kuruluşların görüşlerinin alındığını belirten Kurum, sahil şeridi ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadığını savundu. Kurum, “Bakanlığımız görev tanımında sahil sınırını ihlal eden yapılara ilişkin hüküm bulunmamakta olup, dolayısıyla 50 metre sınırını ihlal eden yapı sayısına ilişkin envanter bulunmamaktadır” dedi.

Kurum, yönetmelik çalışmaları yapılırken Hazine’ye ait belirli bir kıyı alanına yönelik değil, Türkiye genelinde yaşanılan sorunlar dikkate alınarak çalışma yapıldığını da savundu.

Çevre Bakanlığı Kıyı Yasası CHP önerge

BAĞLANTILI HABERLER