Marmara'ya dökülen çaylara hastalık uyarısı: Bir an önce arıtma tesisi kurulmalı

Gönen çayı ile Susurluk çayının rengi siyaha büründü. Bandırma’dan Marmara Denizi'ne dökülen çaylardaki kirlilik, tedirginliğe neden oldu, hastalıklara yol açtığı uyarısı yapıldı.

04.05.2022 11:37    Güncelleme: 04.05.2022 11:37

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Gönen ve Susurluk çaylarındaki kirlilik tedirginlik yarattı. Marmara Denizi’ne dökülen çayların da denizdeki kirlilik yükünü artırdığını dile getiren Güney Marmara Doğal Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, önemli uyarılarda bulundu.

Kaynağını Kaz Dağları'ndan alan Gönen çayı ile, Simav çukurunun kuzey ve güney yükseltilerinden doğan kaynak sularının birleşmesiyle oluşan Susurluk çayının rengi siyaha büründü. Bandırma ilçesinden Marmara Denizi'ne dökülen bu çaylardaki kirlilik, tedirginliğe neden oldu.

‘BÖLGEDE BİR AN ÖNCE ARITMA TESİSLERİ YAPILMALI’

DHA’ya konuşan GÜMÇED Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu, çayların kenarındaki sanayi kuruluşlarının atıkları, evsel atıklar, tarımsal üretimden kaynaklanan azot ve fosfatlı ilaçların drenaj yoluyla buraya aktığını belirtti. Bu bölgelerde arıtma tesislerinin bir an önce yapılması ve faaliyete geçirilmesinin hayati önem taşıdığına dikkat çeken Mutlu, şöyle konuştu:

"Arıtma tesisleri yapılmalı ve var olanlar da çalıştırılmalı. Bunlar yapılmadan Marmara Denizi ve Marmara Denizi’ni besleyen çaylardaki kirliliğin önüne geçmek mümkün değil. Biz ilgilileri ve yetkilileri zaman zaman uyarıyoruz. Eylem planlarını hayata sokmalarını istiyoruz ama yeteri kadar çalışmanın yapılmadığını üzülerek görüyor ve tanık oluyoruz.”

‘KİRLİLİK, BALIKLARI VE TARIMSAL ÜRÜNLERİ YİYENLERİ ETKİLİYOR’

“Özellikle bu kirli sularda yaşayan balıklar ve sulanan tarımsal ürünleri yiyen insanlar da hastalıklara yakalanmakta. Bu hastalıklardan bir tanesi de kanser."

‘EKOSİSTEM ZARAR GÖRÜYOR’

İnsan sağlığı için kirliliğe karşı önlem alınması gerektiğini belirten Mutlu, "Ayrıca buradaki ekosistem de zarar görüyor. Bu çaylarda ve göllerde yaşayan balık ve canlı türlerinin popülasyonunda da bir azalma söz konusu" diye konuştu.

Bandırma Gönen çayı Susurluk Marmara su kirliliği GÜMÇED Gültekin Mutlu

BAĞLANTILI HABERLER