Kılıçdaroğlu'nu SADAT'a gitmeye iten belge-duyumda ne söyleniyordu?

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı'nın sorularını yanıtladı. Bursalı, SADAT 'baskını'nın ardından 'Size ulaştırılan belge-duyumda ne söyleniyordu?' sorusunu yöneltti.

16.05.2022 11:24    Güncelleme: 16.05.2022 11:24

SADAT'ı, yaptığı baskınla  yeniden ülke gündemine getiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT'ın iç siyasete müdahale için kullanılabileceğini belirterek 'Saray’ın talimatıyla yasadışı bir işleme girenler, aynı talimatla yurtiçinde de bu işleri yapabilir' dedi. 

Aniden yaptığı baskını kendisine ulaşan bir bilgi sonucu gerçekleştirdiği iddia edilen Kılıçdaroğlu, 'Size ulaştırılan belge-duyumda ne söyleniyordu?' sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

Kılıçdaroğlu, SADAT ziyaretini son ana kadar CHP'li vekillerden bile saklamış

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kalabalık bir heyetle dün SADAT önüne gitmesi gündemi belirledi. Peki ziyaret öncesinde yaşananlar neler ve kulislerde ne konuşuluyor?

Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz cumartesi günü kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir dönem danışmanlık yapan emekli tuğgeneral Adnan Tanrıverdi'nin de olduğu SADAT'ın kapısına giderek 'Seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu SADAT'tır ve Saray'dır' diye konuşmuştu.

Kılıçdaroğlu: SADAT terörist yetiştiren bir kuruluştur

SADAT'ın önünde basına konuşan CHP lideri, 'Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara, kişilere teslim edilmeyecektir' mesajını dile getirdi.

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı’nın sorularını yanıtlayan CHP lideri, “SADAT gibi bir kuruluş demokratik bir ülkede dernek adı altında örgütlenemez. Gayri nizami harp, sabotaj, terör gibi konularda insanları alıp eğitmek bir derneğin işi değil. Eğer bunu bir dernek üstlenmişse ve bu bağlamda iktidardan da destek alıyorsa, Türkiye sağlıklı bir demokratik sistem oluşturamaz. Bu durumu eleştirmek lazım ama insanlar korkuyor, çünkü bu kuruluşun ne yapacağı belli değil” dedi.

"SADAT, ERDOĞAN'IN TALİMATIYLA SURİYE'DE FARKLI ROLLER ÜSTLENDİ'

Kılıçdaroğlu, “Daha garip olan, bu derneğin başkanının daha düne kadar Erdoğan’ın başdanışmanlığını üstlenmiş olması. TSK var, Emniyet, MİT var, bunları bir tarafa bırakıyorsunuz, gayri nizami harp konusunda, sabotaj, suikast nasıl düzenlenir gibi konularda insanları eğiten bir derneğin başkanlığını yapan eski askeri, başdanışmanlığınıza getiriyorsunuz. Özellikle Suriye konusunda bu derneğin Erdoğan’ın talimatıyla farklı roller üstlendiği kanısındayım. Buna ilişkin açıklamalar, duyumlar, görseller hepsi var. Yasadışı bir işlem yasal görünümlü bir dernek aracılığıyla yapılıyor” ifadelerini kullandı.

'YURTİÇİNDE DE BU İŞLERİ YAPABİLİRLER

“Saray’ın talimatıyla yasadışı bir işleme girenler, aynı talimatla yurtiçinde de bu işleri yapabilir” diyerek uyarıda bulunan CHP lideri, şunları kaydetti:

“Bu konuya toplumun dikkatini çekmek istiyoruz, seçimler var, seçim güvenliği söz konusu. Demokratik bir ülkede seçim güvenliği elbette ki Emniyet güçleri, valisi, kaymakamı, sandık kurulu yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri görevlerini yasal çerçevede yaptıkları bir ortamda alınır. Eğer siz bu yasal ortamı yok etmek ve daha farklı bir ortamda seçime gitmek istiyorsanız, o zaman ciddi sorunlar var demektir. Buna toplumun dikkatini çekmek istedim.”

'BU KONUYA GİRMEK İSTEMEM'

Bursalı'nın "Size ulaştırılan belge-duyumda ne söyleniyordu?” sorusunu, “Bu konuya girmek istemem” diyerek yanıtsız bırakan Kılıçdaroğlu, “Kamuoyunun dikkatini bunların üzerine çekmemiz lazım; bunlar, toplumu sarsacak olaylar yapmasınlar” dedi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, dünkü köşe yazısında bu konuda şunları yazmıştı:

'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için ortak çalışma yapan Millet İttifakı'nda yer alan “6'lı masa”da “seçim güvenliği” konusu konuşulurken SADAT gündeme geldi. Bu yapıyla ilgili gelen bilgiler değerlendirildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, SADAT'ın İstanbul'daki merkezine gitmesinde o masaya gelen bilgiler de etkili oldu.

Toplumda konuşulan, ancak halkı sandıktan uzaklaştıracağı, seçimden soğutacağı için siyasilerin mümkün olduğunca seslendirmediği bir konu, artık Türkiye gündemine sokuldu. Kılıçdaroğlu, önemli iddialarda bulundu ve tehlikeye dikkat çekti. Bu konuda CHP Genel Başkanı'nın ilgili birimler tarafından bilgilendirilmesi, kaygılarını gidermesi gerekiyor.

'O GENÇLER Mİ KULLANILACAK?'

Afganistan'dan çok sayıda sığınmacı Türkiye'ye geldi. O gelişlerde en dikkat çeken hepsinin  gençlerden oluşmasıydı. Daha önce ülkemize sığınanlar arasında kadın, çocuk, yaşlı, genç bulunurken, Afganistan'dan gelenlerin tamamı gençlerden oluştu. Bunların, geçmişte Taliban'a karşı mücadele edenler olduğu, Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden sonra kaçtıkları da ifade ediliyordu.

“Açık kapı” politikası nedeniyle Afganistanlı gençler sınırımıza koşarak girdiler. Köylerden koşarak geçtiler. Sonra bunların kayıtlarının yeterli bir biçimde tutulmadığı gündeme geldi. Dahası, nerelerde olduğu konusunda da sağlıklı bilgiler bulunmadığı konuşuluyor. İşte, ülkemize gelen Afganistanlı gençlerin SADAT'la bağlantılı olduğu söylentileri yaygın. Nitekim, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, “Afganistan'dan gelen gençler nerede?” diye sorması da bu kaygının bir parçasıdır.

'KILIÇDAROĞLU'NA BU BİLGİLER HAVADAN GELMEDİ'

Kılıçdaroğlu'na bu bilgiler havadan değil, Devletin içinde görev yapan, SADAT'ı bilenler tarafından ulaştırılmıştır. Muhalefet partililerin uyarısı, açıklaması oluyorsa, bunlar “boş değildir” deyip kulak ardı edilmemeli.'

 

Kılıçdaroğlu SADAT baskını ne biliyordu TSK Suriye Afganistan Tanrıverdi

BAĞLANTILI HABERLER