Kılıçdaroğlu'ndan Marmaris yangını açıklaması: Hayatımda bu kadar beceriksiz bir iktidar görmedim

CHP Lİderi Kılıçdaroğlu, Aydın'da katıldığı toplu açılış töreninde, iktidarın orman yangınları için yeterince önlem almadığını söyleyerek 'Bu kadar beceriksiz bir iktidar görmedim' dedi.

22.06.2022 18:39    Güncelleme: 22.06.2022 22:40

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Toplu Açılış Töreni'nde konuştu. Açılışta Marmaris'teki orman yangınına değinen Kılıçdaroğlu, "27 yıldır kamuda çalıştım, emin olun hayatımda bu kadar beceriksiz bir iktidar görmedim" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açlış töreninin ardından Marmaris'teki yangın bölgesine gitti. Kemal Kılıçdaroğlu'na yangın bölgesine dair incelemelerde bulunduğu Marmaris ziyaretine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay eşlik etti. Burada bölgedeki duruma dair bilgiler alan Kılıçdaroğlu, “Beceriksiz bir yönetim var. Ne yaptığını bilmeyen bir yönetim var. Milletin başına bela oldular, bir an önce gitsinler… ‘Biz yönetemiyoruz’ desinler. ‘Beceremiyoruz’ desinler. ‘Biz ranta çalışıyoruz, biz beşli çeteye çalışıyoruz; biz çetelere, biz oligarklara, biz uyuşturucu baronlarına çalışıyoruz’ desinler, sandığı getirsinler. Bu ülke insan gibi yönetilsin. Bu ülkenin çıkarları korunsun, ormanları korunsun, ağaçları korunsun, insanları korunsun artık. Yeter artık, yeter. Bıçak kemiğe dayandı. Yazık günahtır” dedi.

Kılıçdaroğlu yangın bölgesindeki incelemelerinin ardından şöyle konuştu:

İKTİDAR BUNU NEDEN SEYREDİYOR: "Her yıl Türkiye’de orman yangınları bir şekliyle oluyor. Geçen yıl zaten ciğerlerimiz yandı, büyük ölçüde. Özellikle bu bölgede yandı. Çağrıda bulunduk: ‘Neden zamanında önlem almadınız ve Türkiye neden ormanlarını yakıyor? İktidar bunu neden seyrediyor’ diye. Önlem alacaklarını ifade ettiler. İhale açtıklarını ifade ettiler.

Hayatımda bu kadar beceriksiz bir yönetimi hiç görmedim. 27 buçuk yıl kamuya hizmet eden bir insan olarak, hayatımda bu kadar beceriksiz bir yönetim hiç görmedim. Arkadaş, orman yangınlarının olacağını herkes biliyor. Akdeniz havzasının, bu konuda iklim değişikliği nedeniyle ne kadar duyarlı bir bölge olduğunu bütün dünya biliyor.

BECERİKSİZLİKLERİNİ BÜTÜN DÜNYA GÖRSÜN DİYE GELDİM: İhale açacaksanız zamanında ihaleyi açın. Ne olacakmış, 2 Temmuz’dan sonra uçaklar gelecekmiş. Gece görüşü olan helikopter 2 Temmuz’dan sonra… 2 Temmuz’a kadar ormanların yanmasını seyredecek miyiz? Nasıl bir yönetimdir, nasıl bir anlayıştır, nasıl bir öngörüdür anlamış değilim. Emin olun anlamış değilim.

Buraya özellikle geldim. Bir yönetimin beceriksizliğini bütün dünya görsün diye geldim. Ağaca da mı acımıyorsunuz? Kurda kuşa da mı acımıyorsunuz? Kaplumbağalara, karıncalara da mı acımıyorsunuz siz? Neden önlem almıyorsunuz?

GECE GÖRÜŞ SİSTEMİ YOK: İhale… Beşli çeteye gelince 10 dakikada ihale biter. Dünyanın parasını verirler, ‘ihale bitmiştir’ derler. Bu ihale niye bitmiyor? Hangi gerekçe ile bitmiyor? ‘Gece görüş sistemi yok.’ Kardeşim, paranız yoksa çıkın deyin ki ‘paramız yok, ihaleyi bitiremedik.’ Verin görevi bize, biz yapalım. Biz yapalım, biz bitirelim. Açarız bir kampanya, gece görüşü olan uçağı da helikopteri de getiririz buraya.

YETER ARTIK, YETER. BIÇAK KEMİĞE DAYANDI: Beceriksiz bir yönetim var. Ne yaptığını bilmeyen bir yönetim var. Milletin başına bela oldular, bir an önce gitsinler. Bir an önce bu ülkenin başından, bunlar gitsinler. Keyif çatıyorlar. Üzülüyorum. Bu ülkenin akciğerleri yanıyor diye, biz gerçekten üzülüyoruz. Getirsinler sandığı, ‘Biz yönetemiyoruz’ desinler. ‘Beceremiyoruz’ desinler. ‘Biz ranta çalışıyoruz, biz beşli çeteye çalışıyoruz; biz çetelere, biz oligarklara, biz uyuşturucu baronlarına çalışıyoruz’ desinler, sandığı getirsinler. Bu ülke insan gibi yönetilsin. Bu ülkenin çıkarları korunsun, ormanları korunsun, ağaçları korunsun, insanları korunsun artık. Yeter artık, yeter. Bıçak kemiğe dayandı. Yazık günahtır.

KABAHATİ RÜZGÂRDA BULACAKLAR: Şu manzarayı görüyorsunuz. Emin olun, bir süre sonra bunlar kabahati rüzgârda bulacaklar, kendilerinde bile değil. Bir süre sonra, ‘Efendim biz söndürecektik, rüzgâr esti’ diyecekler. Bu konuda da maharetliler. Kimse ellerine su dökemez bu konuda. Ama işin özü, bunlar artık devleti yönetemiyorlar.”

BUNLARIN YATACAK YERİ YOK

Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris'ten önce gittiği Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada ise, "Marmaris’te yangın var. Ormanlarımız yanıyor. Emin olun, hayatımda bu kadar beceriksiz bir iktidar görmedim. 27 buçuk yıl kamuda çalıştım. Başbakanlar vardı bu ülkede, Bakanlar vardı. Liyakatli bürokratlar vardı bu ülkede. Yangın çıkacak diye her türlü önlemin alındığını biliyorum. Ya geçen sene ormanlar yandı. Geçen sene beceriksizlerini bu yıl da aynen sürdürüyorlar. Ormanlar yanıyor, hâlâ gece görüşü olan helikopter alacak mıyız, almayacak mıyız? Koca bir yıl geçti kardeşim ya, koca bir yıl geçti. Emin olun, bunların yatacak yeri yok. Hepsini halledeceğim. O sarayda oturan zatı kesinlikle sizin oylarınızla beraber emekli edeceğiz. Bu memleket zorbalardan kurtulacak” ifadelerini kullandı

 

Kılıçdaroğlu Marmaris yangını Aydın açılış töreni

BAĞLANTILI HABERLER