Kılıçdaroğlu'ndan 'Elektriğin neden kesildi' diyen çocuğa yanıt

Kılıçdaroğlu, kendisine 'Elektriğin neden kesildi?' sorusunu soran bir çocuğa 'Elektriksiz, ışıksız, karanlıkta kalan çocukların dertlerini dillendirmek için' yanıtı verdi.

23.04.2022 16:35    Güncelleme: 23.04.2022 19:20

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Türkiye'nin farklı illerinden kendisini ziyarete gelen çocuklarla Genel Merkez'deki makamında buluştu. Ağırladığı çocuklarla sohbet eden Kılıçdaroğlu, kendisine "Elektriğin neden kesildi?" sorusunu soran bir çocuğa yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu'nu genel merkezde 2,5 yaşındaki Doğa isimli küçük bir çocuk karşıladı. Doğa'yı kucağına alan Kılıçdaroğlu, makamına birlikte çıktılar. Makamında Doğa'ya hediye veren Kılıçdaroğlu, yaptığı resimleri inceledi. Doğa da Kılıçdaroğlu'na 23 Nisan şiiri okudu.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Türkiye'nin farklı illerinden kendisini ziyarete gelen çocuklarla CHP Genel Merkezi'ndeki makamında buluştu. Kılıçdaroğlu'nu ziyarete gelenler arasında, 7 aylık bir bebek de vardı.

ARADA BİR YARAMAZLIK YAPACAKSINIZ AMA ANNE BABANIZI ÜZMEDEN

Ellerin Atatürk sülieti olan Türk bayraklarıyla ziyarete gelen çocuklara Kılıçdaroğlu, "Yaramazlık yapıyor musunuz?" diye sordu. Çocuklar ise "hayır" yanıtını verdi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, "Yaramazlık yapma hakkınız var, bunu biliyor musunuz? Arada bir yaramazlık yapacaksınız ama dozu iyi ayarlayın. Annenizi, babanızı üzmeden" dedi.


Kılıçdaroğlu, çocuklara günün anlam ve önemini sorarken, bir çocuk, "1920 yılında Mustafa Kemal'in önderliğinde TBMM'nin Ankara'da açıldığı gündür. 1921 yılında da ilk milli bayramımız olarak ilan edilmiştir" yanıtını verdi.

Çocuklara hediyelerini veren Kılıçdaroğlu, "Kurtarıcımız, TBMM'yi açan, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran, büyük komutan, bayramı size armağan eden Gazi Mustafa Kemal..." dedi.

Çocuklar, kendilerini ağırlayan Kılıçdaroğlu'na, karakalem ile yapılmış Kemal Kılıçdaroğlu'nun portresini hediye ettiler.

SOSYAL DEVLETİN DE BU ALANDA ÖZEL ÇABA HARCAMASI GEREKİYOR

Kılıçdaroğlu'na, Cumhurbaşkanı olduğu takdirde çocuk haklarıyla ilgili bir projesinin olup olmadığı soruldu. Kılıçdaroğlu, "Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi, sadece bizim ülkemiz değil, bütün dünya çocukları için geçerli olan hak. Çocukların özgürce yaşayabilmeleri, sağlıklı beslenmeleri, karanlıkta kalmamaları, oynayabilmeleri, ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Sosyal devletin de bu alanda özel çaba harcaması gerekiyor. Çocukların iyi bir eğitim alması, ailelere eğitim masrafları açısında yük olmaması, özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelere devletin eğitim yardımı yapması, okulların güzel, öğretmenlerin iyi olması, çocukların iyi okullarda eğitim almaları önemli" diye konuştu.

Yılbaşında elektriğe yapılan yüksek zammın geri alınması için bireysel olarak eylem yaparak 2,5 aydır faturasını ödemeyen Kılıçdaroğlu’nun evinin elektriği kesilmişti. 4 milyona yakın yurttaşın elektriğinin kesilmesi üzerine böyle bir karar alan Kılıçdaroğlu'nun evinde 3 gündür elektrik yok.

KARANLIKTAN KORKMAM, ENDİŞE ETME

Bir çocuk, "Karanlıktan korar mısınız?" diye sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Ben mi? Karanlıktan korkmam. Ondan endişe etme" yanıtını verdi ve başını okşadı.

ELEKTRİKSİZ, IŞIKSIZ, KARANLIKTA KALAN ÇOCUKLARIN DERTLERİNİ DİLLENDİRMEK İÇİN

Elektriğinin neden kesildiğinin sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de yaklaşık 4 milyon abonenin elektriği kesildi. Bir evde elektrikler kesilirse çocuklar derslerine çalışamazlar, akşam televizyon izleyemezler, eve misafir gelmez, siz rahat etmezsiniz, buzdolabınız çalışmaz... Dolasıyla 4 milyon abonenin sözcüsü olmak, onların yaşadığı dramı geniş kitlelere aktarmak için benim de elektriğim kesildi. Parasını ödemedim, bir hafta sonra parasını ödeyeceğim. Elektriksiz, ışıksız, karanlıkta kalan çocukların dertlerini dillendirmek için aslında" yanıtını verdi.

BÜTÜN GÜVENCEMİZ SİZLERSİNİZ

Akaryakıta gelen zamlar üzerine sorulan soruya ise Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

"Devlet iyi yönetilmediği için akaryakıta sürekli zam geliyor. Aslında iyi yönetilse, dışarıdan alıyoruz makul zamlar olabilir ama olağanüstü zamlar geliyorsa devletin iyi yönetilmediğini gösteriyor. Sizler büyüyeceksiniz, devleti daha iyi, güzel, keyifli yöneteceksiniz. Ülkemizde barışı sağlayacaksınız, ayrıcalıkları bitireceksiniz, herkesin hakkını, hukukunu koruyacaksınız. Adaletten yana olacaksınız. Bütün güvencemiz sizlersiniz."

Kılıçdaroğlu, daha sonra çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

ÖĞRETMENLİĞİ BİLMEYEN BİRİ ATANIRSA O ZAMAN SİZ İYİ EĞİTİM ALAMAZSINIZ

Bir çocuk, Kılıçdaroğlu'na, "Ekonomiyi nasıl düzeltebiliriz?" diye sordu. Kılıçdaroğlu ise, "Devlette adaleti, liyakati sağlarsanız ekonomi düzelir. Liyakat dediğimiz şu; diyelim ki ben öğretmenlik yapamam, öğretmenlik ile ilgili eğitim alan öğretmenimiz yapar, o zaman sizin iyi bir eğitim almanız için öğretmen atanması lazım. Öğretmenliği bilmeyen biri atanırsa o zaman siz iyi eğitim alamazsınız. Onun adı liyakattir. İşi ehline vermektir. Devletin her biriminde en nitelikli insanları getirirseniz, dolasıyla devletin işi gayet güzel yürür. Ekonomi de düzelir, haksızlıklar giderilmiş olur, sosyal devlet inşa edilmiş olur. Temel nedeni o" yanıtını verdi.

YENİLİK ÇOK, ADALET İSTİYORUM

Yenilikler ile ilgili ise Kılıçdaroğlu, "Çok yenilik düşünüyorum, okullarda yenilik düşünüyorum. Bütün okulların çok iyi olmasını istiyorum. Öğrencilere bütün imkanların sağlanmasını istiyorum. Kimsenin karanlıkta kalmasını istemiyorum. Yenilik çok. Adalet istiyorum" dedi.

SİZE GÜZEL BİR TÜRKİYE BIRAKMAK İÇİN KAZANACAĞIZ

Seçimler üzerine ise Kılıçdaroğlu, kendisine soru soran çocuğa, "Kesinlikle kazanacağız, sizin için kazanacağız. Size daha güzel bir Türkiye bırakmak için kazanacağız" dedi. (ANKA)

23 Nisan Kılıçdaroğlu elektriğin neden kesildi yanıt

BAĞLANTILI HABERLER