Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nu ziyaret etti: İstişarelere devam etme kararlılığı içindeyiz

15.09.2020 15:12    Güncelleme: 15.09.2020 15:54

'İttifak diye bir konu gündeme gelmedi. Bu ziyaret hayırlı olsun ziyaretiydi.'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Görüşme sonrası yapılan açıklamada Davutoğlu, "İstişarelere devam etme kararlılığı içindeyiz" dedi. Kılıçdaroğlu ise görüşmeye ilişkin, "İttifak diye bir konu gündeme gelmedi. Bu ziyaret hayırlı olsun ziyaretiydi" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ziyareti saat 13.00'da başladı.  Gelecek Partisi Genel Merkezi'nde yapılan görüşme sonrası iki genel başkan ortak basın toplantısı düzenledi. İkili, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KILIÇDAROĞLU: GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK

Kılıçdaroğlu, görüşmenin bir ittifak görüşmesi olmadığını vurgularken, "Bu ziyaret tümüyle bir hayırlı olsun ziyaretiydi, ittifak konusu gündeme gelmedi" dedi.

"Siyasette ilk adımları atan, gelenek oluşturmaya çalışan Gelecek Partisi yöneticilerini yürekten kutluyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, görüşmeye ilişkin, "Türkiye’nin sorunlarını, ekonomiyi, demokrasiyi görüş alışverişinde bulunduk" bilgisini verdi.

'ATATÜRK' TARTIŞMASI: BİR MEDYA GRUBUNUN BUNU ÖNE ÇIKARMASINI ANLAMIŞ DEĞİLİM

Canan Kaftancıoğlu'nun 'Gazi Mustafa Kemal' ifadelerinin ardından başlatılan tartışmalara ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu,  "Dün bu konuda gerekli açıklama yapıldı. Benim merak ettiğim konu şu Türkiye'de milyonlaca insan çöp konteynerlerinden geçinirken özellikle belli bir medya grubunun bunu çok öne çıkarmasını anlamış değilim. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkesin ortak değeridir" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE EN HAKLI DAVASINDA YALNIZ KALDI'

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Bir siyasi iktidar, iktidarda kalacağım diye sürekli seçim kanunları ile uğraşıyorsa gidici demektir. Ülkenin sorunlarını değil, kendi sorunlarını düzeltmeye yönelik düzenlemeler yapıyor."* Dış politikada Türkiye yalnızlaştı. Türkiye bir dönem kendi bölgesinin istikrarını savunan ve bu bölgede istikrarın teme aktörü olarak görülen Türkiye artık böyle görülmüyor.

"Oruç Reis gemisi neden çekildi? Bakım varmış Bu ülkenin Dışişleri Bakanı 90 gün orada görev yapacak demedi mi? Dedi, Ama geri çekilmedi mi? Çekildi. Kimin emri üzerine çekildi? Bu ülkede kim Dışişleri Bakanı? Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin dış politikasının belirlenmesinde tümüyle devre dışı bırakıldığını bilmiyor muyuz! Herkes konuşuyor tek konuşmayan Dışişleri Bakanlığı. Türkiye en haklı davasında yalnız kaldı. Erdoğan’ın oturup konuşması lazım. Dışişleri politikasının devreye girmesi lazım. En haklı davamızda Amerikayı AB’yi Mısır’ı karşımıza aldık. Niçin? Türkiye kendi çıkarlarını, Kıbrıs’ın çıkarlarını, Doğu Akdeniz’in çıkarlarını savunmak zorundadır."

DAVUTOĞLU'NDAN İTTİFAK AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu'nun ziyaretini 'güzel bir başlangıç' olarak yorumlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise, "Kendi mahallelerimizden çıkarak bütün vatandaşlarımızı kucaklayacak bir siyasi iklim gerekli. Sayın Genel Başkan’ın ziyareti güzel bir başlangıç. Biz kendisi ile Başbakanlık görevim esnasında da görüştük" dedi.

Davutoğlu, "Bütün siyasi liderlerin birbirleri ile konuşmasını bir zaruret olarak görürüz. Son derece çetin ekonomik şartlar var, dış politikada çok zorlu süreçlerden geçiyoruz. İçeride gerilim potansiyellerini tahrik etmek isteyen çevreler. Bizim yapmamız gereken sık görüşmelerle bütün bu konularda Türkiye’nin hak ettiği bir siyasi çizgiyi takip etmektir" ifadelerini kullandı.

İttifak gündemine ilişkin de konuşan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Türk siyaseti kendi çizgisini oluşturur, bu bağlamda her görüşmeyi hemen bir ittifak çabasına karşılık hepimizin bu görüşmeleri normalleştirmemiz lazım. Siyasi liderlerin görüşmeleri normal görüşmelerdir."

"Eğer iktidarda olanlar yeni bir seçim mevzuatı getiriyorlarsa bu oyunun kuralları içinde yeniden iktidara gelemiyorlar demektir. Genellikle de bir sonraki seçimde hep zararlı çıkar onlar. Bunlardan biz çekinmeyiz, korkmayız."

"Bırakın iş birliği kavramını öyle bir iktidarla muhatabız ki; geçtiğimiz iki bayram, bırakın ihtilaf ya da iş birliği konularını konuşmayı, bayramlaşma teklifimiz reddedildi. Bu ziyaretler umarız Türk siyasetinde yeni bir çizgiyi açar."