Kılıçdaroğlu: ABD'de iktidarla değil, hakkaniyetli paylaşıma inananlarla görüşeceğim

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretine ilişkin, 'Dünyada daha hakkaniyetli paylaşıma inanan aktivistler, bu uğurda mücadele veren siyasi isimlerle görüşeceğim.' dedi.

23.09.2022 00:07    Güncelleme: 23.09.2022 00:12

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 9-13 Ekim tarihleri arasında ABD'nin başkenti Washington'da bir dizi temazta bulunacak.

Bu akşam İzmir’de milletvekili kampında bulunan Kılıçdaroğlu, halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz'a ziyaretin detaylarını anlattı. Kılıçdaroğlu seyahati doğrularken Amerika’da herhangi bir devlet yetkilisiyle ve bakanla görüşmeyeceğini , daha hakkaniyetli paylaşıma inanan aktivistler ve bu uğurda mücadele veren isimlerle buluşacağını söyledi.

'BİLİYORUM Kİ BAY KEMAL DÜNYADA YALNIZ DEĞİL'

Ziyaretinde kimlerle görüşesecği sorusunu Kılıçdaroğlu şöyle yanıtladı:

"Bir kere şunu söyleyeyim, muhalefetteyken, prensip olarak iktidarla görüşmeyiz. Çünkü siz muhalefet olarak o masaya oturursanız, ancak icazet almak için oturursunuz. Bunu en iyi Erdoğan bilir, ona sorun, söyler. Ama benim yeni bir dünya vizyonum var elbette. Vahşi kapitalizm ve neoliberalizm dünyaya çok zarar verdi. Küçük bir azınlık bu sayede dünyaya hükmetti. Ülkemiz de bu insafsız sistemden nasibini aldı. İşte ben bu vahşi düzene meydan okuyorum. Ve biliyorum ki Bay Kemal dünyada yalnız değil. Çok sayıda Bay Kemal var dünyada. Ben de, o Bay Kemallerin bir araya gelmesi ve daha hakkaniyetli bir dünyayı konuşması gerektiğine inanıyorum. Dünyada daha hakkaniyetli paylaşıma inanan aktivistler, bu uğurda mücadele veren siyasi isimlerle görüşeceğim. Birlikte dünyayı nasıl daha yaşanılası bir yer haline getireceğimizi konuşacağız. Dünya hasta, şifaya ihtiyacı var. Bu yüzden iyi insanların bir araya gelmesi şart. Bunu yapacağız"

Kılıçdaroğlu'nun görüşeceği isimler arasında ABD'li sosyalist senatör Bernie Sanders ve Türk öğrenciler de olacağı öğrenildi.

Kemal Kılıçdaroğlu ABD ziyareti aktivist iktidarla görüşmem

BAĞLANTILI HABERLER