Kenya'da nadir görülen olay: İkiz fil yavruları dünyaya geldi

Kenya'da bir ulusal parkta, nadir görülen şekilde, ikiz fil yavruları dünyaya geldi. 4 yılda bir doğum yapan filler, 22 ay kadar yavrularını karınlarında taşıyor.

21.01.2022 07:32    Güncelleme: 21.01.2022 10:14

Filleri Kurtarmak (Save the Elephants) isimli vakıf, ikiz doğumla yalnızca ikinci kez karşılaşıldığını duyurdu. Vakıf, fil doğumlarının yalnızca yüzde 1'inin ikiz olarak dünyaya geldiğini açıkladı. Erkek ve dişi yavrular, Samburu Ulusal Parkı'nda tur görevlileri tarafından bir safari sırasında fark edildi. Son kez ikiz doğumunun 2006 yılında olduğu da kaydedildi.

ÇOĞU ANNE FİLDE İKİ YAVRUYU BESLEYECEK KADAR SÜTÜ YOK

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Reuters haber ajansına konuşan vakfın kurucusu Doktor Iain Douglas-Hamilton, ikiz yavrular için kritik bir süreç olduğunu söyledi. Douglas-Hamilton, 15 yıl önce dünyaya gelen yavruların, doğumdan sonra uzun yaşamadığını hatırlattı. Uzman isim, anne fillerin çoğu örnekte, iki yavruyu besleyecek kadar sütü olmadığını söyledi.

HAMİLELİK SÜRESİ 22 AYA YAKIN SÜRÜYOR

Afrika filleri, tüm memeliler arasında en uzun hamilelik dönemini yaşayan tür. 4 yılda bir doğun yapan bu filler, 22 ay kadar yavrularını karınlarında taşıyor. Yasadışı fildişi ticareti ve yaşam alanlarının yok olması nedeniyle, filler, türü tehdit altındaki hayvanlar arasında kırmızı listede bulunuyor.

Kenya'da geçen yıl yapılan nüfus yoklamasına göre, en azından bu ülkede fil nüfusu arttı.

Kenya Nadir İkiz fil 22 ay hamilelik 4 yıl doğum

BAĞLANTILI HABERLER