Kârını artırmak için çalışanları işten atacak

Fransa'nın üçüncü büyük bankası Societe Generale, 'kârını artırmak için' dünya genelinde 1600 kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

09.04.2019 14:32    Güncelleme: 15.11.2019 05:28

Fransa'nın üçüncü büyük bankası Societe Generale geçen yılki zayıf performansının ardından kârını artırmak için başta kurumsal ve yatırım bankacılığı kollarında olmak üzere dünya genelinde 1600 kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Societe Generale SA, işlem gelirindeki düşüşün bankanın CEO'su Frederic Oudea'yı yatırım bankacılığı biriminde kâr artırma çabalarını yoğunlaştırmaya itmesi sonrasında 1600 kişiyi işten çıkaracağını kaydetti.

Societe Generale, piyasadaki sert gerilemenin dördüncü çeyrekte bilançosunu bozmasının ardından şubat ayının başında kurumsal ve yatırım bankacılığı alanında maliyetlerini 500 milyon euro düşüreceğini açıklamıştı. Dördüncü çeyrek bilançosundaki zayıflık bankayı kârlılık ve gelir artışı hedeflerini düşürmeye zorlamıştı.

Banka, Fransa'da 750 kişiyi işten çıkaracak ve bu ülkede tüm işten çıkarmalar gönüllülük esasına dayanarak yapılacak. Diğer işten çıkarmalar, başta New York ve Londra olmak üzere Fransa dışında yapılacak. Bu kentlerde ise banka gönüllülük esası aramayacak.

Societe Generale'in küresel çapta 20 bin çalışanı bulunuyor. Bankanın işlem geliri yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 19 düşerek 2018'i hayal kırıklığıyla tamamladı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Fransa banka Societe Generale kârını artırmak için 1600 kişi işten çıkaracak dünya genelinde

BAĞLANTILI HABERLER