Karamollaoğlu’ndan iktidara ‘cumhurbaşkanı adayı’ tepkisi: Hadi oradan sen de

SP lideri Karamollaoğlu, iktidar cephesinin muhalefetin cumhurbaşkanı adayını sürekli gündeme getirmesine 'Hadi oradan, niye senin oyununa geleceğiz?' şeklinde tepki gösterdi.

13.03.2022 10:40    Güncelleme: 13.03.2022 18:41

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, iktidar cephesinin muhalefetin cumhurbaşkanı adayını gündemde tutmasına “AKP ve AKP yetkilileri. Hadi oradan sen de! Niye senin oyununa geleceğiz? Zamanı geldiğinde elbette cumhurbaşkanı adayı belirlenir” şeklinde tepki gösterdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Avrupa Buluşması'nda gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"İktidarın sürekli muhalefetin cumhurbaşkanı adayını gündeme getirmesiyle ilgili konuşan Karamollaoğlu, “Geçmişte sadece milletvekili seçimleri yapılırken bile, seçim atmosferine girilmeden adayların belirlendiği oldu mu hiç? Hayır. Seçim kararı alınır, komiteler oluşturulur, her parti kendi adaylarını o süreçte belirler. Bugün de en önemli konuların başında elbette cumhurbaşkanı seçimi geliyor. ‘Cumhurbaşkanı seçimini bugünden belirleyin' diye kim bize bunu telkin ediyor? AKP ve AKP yetkilileri… Hadi oradan sen de! Niye senin de oyununa geleceğiz? Zamanı geldiğinde elbette cumhurbaşkanı adayı belirlenir. Şimdiden böyle bir girişimde bulunmanın, ne bu siyasi partilere ne seçime ne memleketimize faydası olmaz” diye konuştu.

 ‘HER GÜN ZAM… HÜKÜMET YOK, 1 KİŞİ VAR’

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, “Bugün ülkemizde de sıkıntılar yaşıyoruz. En azından ekonomik yönden su yüzüne çıktı ki, bugüne kadar takip edilen politikalar, ülkemizin ekonomik problemlerini çözmeye yetmedi” dedi.

“Her geçen gün gelen zamlar, insanların hayatını idame ettiremeyecekleri bir noktaya geldiğini gün yüzüne çıkardı” ifadelerini kullanan Karamollaoğlu, “Hükümet de aciz kaldı, iktidar da aciz kaldı. Konuşurken ister istemez hükümet diyorum, iktidar diyorum. Ama hükümet de iktidar da desek ortada bir kurum yok. Bir kişi var. Bugün, karşılaştığımız problemlerin çözümünde en büyük sıkıntımız, bizim böyle bir noktaya mahkum edilmemizden kaynaklanıyor. Biz bu problemi çözemezsek, ülkemizin problemlerini çözme ihtimalimiz de ortada gözükmüyor” şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN ‘BANA GÜVENİN’ DEDİ, MİLLET GÜVENDİ OY VERDİ AMA KARŞILIĞINI ALAMADI’

6 partinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için bir araya gelmesine ilişkin de konuşan Karamollaoğlu, “Biz, bugün AKP'nin benimsemiş olduğu başkanlık sisteminin, bu ülkeye fayda getirmeyeceğini gördük ve bundan dolayı da muhalefet olarak bir araya gelip, bunu çözmenin yollarını aradık. Sayın Erdoğan ‘Bana güvenin' diyordu ama kendisine bu millet güvendi, oyunu verdi ama karşılığını alamadı. Neden alamadı? Çünkü meseleleri bir tek şahsa bağlayarak çözüm aramak, bugünkü şartlarda da geçmişte de hiçbir zaman çözüm yolu olarak görülmedi” dedi.

‘BU KADAR FARKLI 6 PARTİNİN BİR ARAYA GELMESİ BİR ERDEMDİR’

6 partinin bir araya gelmesinin hedef alınmasına yanıt veren Karamollaoğlu, “Bazıları tenkit ettiler. ‘Nasıl olur da birbirine farklı programları bulunan 6 parti bir araya gelebilir' diye. Bu aslında erdemin ta kendisidir. Farklılıklarımız var ama ilk çözülmesi gereken problemde ittifak ettik. Onun için bir araya geldik. İnşallah bu problemi çözdükten sonra bizim bu sefer detaydaki problemi çözmeye de birlikte yönelmemiz gerekecek” diye konuştu.

‘MİLLET BURNUNDAN SOLUMAYA BAŞLADI’

Karamollaoğlu devamında şunları söyledi:

 “Tercih milletimizin. Neticede hepimiz, bunu millete anlatacağız. Kararı milletimiz verecek. Yapılan anketler, kamuoyu yoklamaları gösteriyor ki artık milletimiz tabiri caizse burnundan solumaya başladı.”

‘İKTİDAR SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN YOL ARAMIYOR, SADECE BAKAN DEĞİŞTİRİYOR’

“Yoksulluk ciddi bir problem. Açlık ciddi bir problem. Ailelerin geçim sıkıntısı ciddi bir problem. İktidar, bu problemlerin üstesinden gelemiyor. Yol bile aramıyor. Sadece bakan değiştiriyor.

Siz bakanı değiştirseniz ama kendi politikalarında ısrar ederseniz, o bakan değişikliğinin hiçbir faydası olmaz. Çözüm, politikaları uygulayacak değişiklikleri yapmakta yatıyor. Onun için bu ittifak, çok büyük önem arz ediyor.”

‘İTTİFAKI SEÇİMLERE KADAR SÜRDÜRECEĞİZ, HERKES SAMİMİ’

“Biz bu birlikteliği, inşallah seçimlere kadar devam ettireceğiz. Herkes samimi, bunu bir defa bilelim. Aramızda bir ihtilaf yok. Bazı ihtilafların çıkması için dışarıdan telkinler yapılıyor. Bazı konular, zamanı gelmeden gündeme getirilmez.”

Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu AKP cumhurbaşkanı adayı 6 muhalefet partisi Millet İttifakı Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Erdoğan tek adam rejimi

BAĞLANTILI HABERLER