Kanser hastası 64 yaşındaki Ali Osman Köse için acil tahliye çağrısı

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin sağlık durumu aktarıldı.

24.04.2021 14:28    Güncelleme: 24.04.2021 14:28

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, kanser olmasına rağmen ATK’nin “cezaevinde kalabilir” raporu verdiği 64 yaşındaki tutuklu Ali Osman Köse’nin acil tahliye edilmesini istedi.
 
Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 346’ncı haftasında hasta tutukluların duruma dikkat çekmek için online basın toplantısı düzenledi.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, Mersin Tarsus 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 67 yaşındaki kanser hastası İsa Gültekin’in 22 Nisan’da tedavi gördüğü Tarsus Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybettiğini hatırlattı. Gültekin’in pankras ve safra kesesinde bulunan tümörlerin bütün vücudunda yayıldığını belirten Çevirmen, tüm girişimlere rağmen tahliye edilmediğini vurguladı.
 
ATK RAPORU
 
Çevirmen ardından Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin sağlık durumunu aktardı. Köse’nin 64 yaşında ve 37 yıldır cezaevinde olduğunu, tek başına 5 metre dahi yürüyemediğini belirten Çevirmen, “Son 8 ay içinde, önce nörolojik sorunlar, ardından dolaşım sistemi hastalıkları meydana gelmiş, sevk edildiği hastanede Kovid-19 salgınına yakalanmıştır. Ayrıca hipertansiyon, işitme kaybı, miyop gibi başkaca sağlık sorunları da bulunmaktadır” diye belirtti.
 
Köse’nin Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde yaptığı böbrek muayenesi sonucunda böbreğinde 9 santimetre çapında kanserli bir kist tespit edildiğini ifade eden Çevirmen, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) yaptığı muayenede Köse’de kanserli kist olmasına rağmen kendisine “cezaevinde kalabilir” raporu verildiğini söyledi.
 
ATK İhtisas Kurulu’nda ürolog ve onkologların bulunmasına rağmen 9 santimetrelik kistin tespit edememesinin anlaşılır olmadığına dikkati çeken Çevirmen, “Kanserli kitle olmasına rağmen ATK tarafından özensiz bir muayene ile hapishanede kalabilir raporu verilmiştir” dedi.
 
HASTANE GERİ GÖNDERDİ
 
Kanserin hızlıca yayılacağı düşünüldüğünde kaybedilen her anın çok önemli olduğu bu yüzden Köse’nin doktorlar tarafından hızlı şekilde ameliyat edilmesi gerektiğini vurgulayan Çevirmen şunları söyledi: “Avukatı tarafından 19 Nisan’da tekrar yapılan başvuruya göre; ‘Mahpusun acil durumundan kaynaklı olarak ameliyatının yapılması için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Bölümüne sevk edildiği ancak hastanenin yoğunluk nedeniyle gün veremediği ve bu nedenle ameliyatının yapılmayarak hapishaneye geri gönderildiği’ aktarılmıştır. Kurum olarak tekrar, ameliyatının gerçekleşmesi için Sağlık Bakanlığına acil olarak yazıları yazılmış ve bir an evvel ameliyatının yapılması için gerekli girişimde bulunulması talep edilmiştir. Tüm bu süreçte, mevcut olan hastalıkları, ilerlemiş olan yaşı ve yaşamını tek başına cezaevinde devam ettiremeyeceği de göz önüne alınarak bir an önce tahliyenin sağlanması için gerekli girişimlerde bulunulmalıdır.” (Mezopotamya Ajansı)

kanser hasta Ali Osman köse tahliye acil insan hakları derneği ihd

BAĞLANTILI HABERLER