Kanada'dan Rusya'ya yaptırım kararı

Kanada Başbakanı Trudeau, Rusya'nın Donbass kararına tepki olarak NATO'yu desteklemek için Letonya ve çevresine yüzlerce Kanada Silahlı Kuvvetleri üyesi gönderdiklerini açıkladı.

23.02.2022 09:18    Güncelleme: 23.02.2022 09:18

Kanada, Ukrayna'nın doğusundaki Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerini tanıma kararı alan Rusya'ya yeni yaptırım kararları aldığını duyurdu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı göstermeyerek Donetsk ve Lugansk bölgelerinin "bağımsızlığını" tanıyan Rusya'ya yaptırım uygulayacaklarını açıkladı. "Rusya'nın küstah provokasyonları dünyadaki güvenlik ve barış için bir tehdittir" diyen Trudeau, Kanada'nın NATO'yu desteklemek için Letonya ve çevredeki bölgeye ek olarak 460 kadar Kanada Silahlı Kuvvetleri üyesi gönderdiğini söyledi.

Trudeau, ekonomik yaptırımların ilk aşamasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tanıdığı Donetsk ve Lugansk ile tüm finansal anlaşmalardan menedeceğini bildirdi. Kanada Başbakanı ayrıca, yaptırımların ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararına oy veren Rus Parlamentosu üyelerini de hedef alacağını ve Kanadalıların, Rus devlet tahvillerini satın almalarının yasaklayacağını kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden da Washington'un Rusya'nın askeri bankasına ve finans kuruluşu VEB'e karşı "tam blokaj yaptırımları" kararı aldığını duyurmuştu.

Biden 'Bu, Rusya'nın işgalinin başlangıcıdır' dedi; yaptırım kararlarını açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerini tanımasını 'işgalin başlangıcı olarak niteledi.


Washington ayrıca, ilerleyen günlerde Rus seçkinlerine ve aile yakınlarına da yaptırımlar uygulayacağını ve Moskova'nın Ukrayna'daki ‘saldırganlığını’ sürdürmesi halinde daha sert cezaları devreye sokacağı uyarısında bulunmuştu.

Kanada yaptırım Rusya Donbass NATO

BAĞLANTILI HABERLER