Kamu kurumları SADAT’a teslim edilmiş: 110 ayrı ihalede yüz milyonlarca lira ödenmiş

AKP iktidarının, adliyelerden belediyelere, ulaşımdan öğrenci yurtlarına kadar birçok kamu kurumunda SADAT’çılara 110 ayrı ihaleyle tam 545 milyon TL ödediği tespit edildi.

15.05.2022 08:41    Güncelleme: 15.05.2022 08:41

Sabotaj, suikast ve gayri nizami harp eğitimi veren, kayıp silahlar ve AKP’ye yakınlığıyla tartışmaların odağında yer alan Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.  (SADAT), kurulduğu 28 Şubat 2012 tarihinden bu yana ülke gündeminden düşmüyor. AKP hükümetinin pek çok kamu kurumu ihalesini teslim ederek yüz milyonlarca lira para ödediği SADAT, muhalefetin seçim güvenliğine ilişkin uyarılarıyla yine gündemde. Önceki gün SADAT’ın önüne giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliği sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray'dır" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: SADAT terörist yetiştiren bir kuruluştur

SADAT'ın önünde basına konuşan CHP lideri, 'Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara, kişilere teslim edilmeyecektir' mesajını dile getirdi.


SADAT, Tuğgeneral görevindeyken emekli olan ve siyasal İslamcı kimliğiyle bilinen eski Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi ile 22 emekli subay ve astsubay tarafından 643 bin TL sermaye ile kuruldu. Sermayesi, kuruluşunun üzerinden henüz 8 yıl geçmişken 2020 yıl sonunda 1 milyon 548 bin TL’ye yükseltildi.

Kılıçdaroğlu’ndan yeni açıklama: Erdoğan, SADAT’tan medet umuyorsan bil ki zerre korkuyorsak namerdiz!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT çıkarmasına ilişkin sosyal medya hesabından yeni açıklamalar yaptı.


Önceki gün SADAT’ın İstanbul Beylikdüzü'ndeki merkezinin önüne giderek açıklama yapan CHP lideri, "Önünde bulunduğumuz SADAT paramiliter bir kuruluştur... Burası terörist yetiştiren bir kurumdur" dedi. Seçim güvenliğinin önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliği sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray'dır" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun ‘terörist yetiştiriyor’ dediği SADAT’ı kimler yönetiyor?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 'terörist yetiştiriyor' dediği SADAT, Türkiye’nin farklı ülkelerde savaştırdığı grupları yetiştirmek gibi konularla birçok kez gündeme geldi.


110 İHALEDEN 545 MİLYON TL ALDILAR

SADAT’ın kurucuları ile ortaklarının ekonomik ilişkileri de dikkat çekti.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre SADAT’ın kurucuları ve ortakları arasında yer alan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek aynı zamanda birçok şirketin sahibi veya ortağı. Kamu ihale bültenlerinde yer alan bilgilere göre, Efe ile Tek, kamu kurumlarından son 10 yılda toplam 545 milyon TL değerinde 110 ihale aldı.

ÇOK SAYIDA KAMU KURUMUNUN İHALESİNİ SADAT’ÇILARA VERMİŞLER

Hatta Efe ve Tek ile ailelerinin sahibi olduğu şirketlerin kamu kurumlarından aldıkları ihaleler neredeyse saymakla bitmeyecek kadar uzun. Örneğin, Efe ile Tek’in sahibi olduğu şirketlerinden biri olan Ekol Grup Güvenlik Koruma ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi, 2012 ile 2021 yılları arasından kamu kurumlarında tam 86 özel güvenlik ihalesi aldı. Bu 86 ihalenin toplam bedeli ise 453 milyon 258 bin TL’yi buluyor.

Sedat Peker'den SADAT Retweet'i: Bunların elinde çokça silah var

'Tamam deyyus-u ekber’i merak ediyorsunuz. Ancak SADAT konusu çok ciddi bir konu. SADAT’ın durumu farklı çünkü bunların elinde çokça silah var. '


Şirketin en fazla ihale aldığı kamu kurumlarının başında ise TCDD ve TEİAŞ gibi kamu kurumları geliyor. Şirket, Çarşamba Şeker Fabrikası’nı, Sakarya Üniversitesi’nin, Fırat Üniversitesi’nin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı öğrenci yurtlarının, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın, Bakırköy Adalet Sarayı’nın, AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin ve AKP’nin yönetiminde olduğu döneminde İETT’nin özel güvenlik işlerini de aldı. Şirket bu kamu kurumlarından aldığı özel güvenlik işleriyle de milyonlarca lirayı kasasına koydu.

‘GÜVENLİK’ YETMEDİ TEMİZLİK İŞİNE DE GİRDİLER

Efe ve Tek ile ailelerinin sahibi olduğu Ekol Grup Koruma Güvenlik ve Eğitim Şirketi 2015 ile 2021 yılları arasında 18 ihale aldı. Bu 18 ihalenin toplam bedeli ise 85 milyon 252 bin TL’yi buluyor.

Mehmet Naci Efe’nin ortağı olduğu Mne Personel Hizmetleri Şirketi de kamu kurumlarından 2012 ile 2021 yılları arasında yaklaşık 13 milyon TL değerinde 6 ayrı ihale aldı. Şirket son olarak geçen yıl İller Bankası’nın “temizlik hizmeti işi” ihalesini aldı.

AKP DÖNEMİNDE YOLUNU BULMUŞLAR

İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlarına göre, SADAT’ın 23 kurucusundan biri olan Ersan Ergür’ün de Truva Yapı ve Peyzaj Sanayi Ticaret Limited Şirketi adında bir şirketi var. Ergür, bu şirketi aracılığıyla da 2016 ile 2019 yılları arasından kamu kurumlarından toplam 512 bin TL değerinde 9 ayrı ihale aldı. Şirketin bu 9 ihaleden 8’ini AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.’den alması dikkatleri çekti. Şirketin, İBB’nin şirketine yüzbinlerce liralık bitki ve çiçek sattığı bildirildi.

SADAT A.Ş. VE KURUCULARI HAKKINDA BİLİNENLER

2016’da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atanan Tanrıverdi, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) organizasyonunda sarf ettiği “İslam birliği Mehdi hazretleri geldiği zaman olacak. Mehdi hazretleri ne zaman gelecek Allah bilir. Bizim bir işimiz yok mu? Ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte aslen bunu yapıyoruz” sözlerine gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etmişti.

SADAT Başkanı emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin Adaleti Savunanlar Derneği’nde (ASDER) yaptığı bir konuşma da akıllara geldi. Tanrıverdi konuşmasında, 15 Temmuz’un ardından, TSK’nın yapısının talepleri doğrultusunda değiştiğini belirterek “Silahlı Kuvvetler’in dönüştürülmesi için sunduğumuz tüm öneriler, 15 Temmuz’dan sonra uygulamaya kondu” demişti.

Kendini, “Ülkemizin Silahlı Kuvvetlerinin yetişemediği ülke ve askeri sahalardaki boşluğu doldurmak üzere milli sorumluluk hisseden kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu, yasal bir şirket” olarak tanımlayan SADAT, gayri nizami harp teşkilatlanması ve bu teşkilatın unsurlarının pusu, baskın, yol kapaması, tahrip, sabotaj ve kurtarma-kaçırma harekâtı ile bu harekâta karşı koyma faaliyetlerinin ‘eğitimini’ veriyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2018 yılında silahlı eğitim kamplarından söz ederek SADAT’a dikkat çekmişti. SADAT’ın kurucusu Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, 28 Şubat döneminde resmi olarak "kadrosuzluk" gerekçesiyle emekli edilmiş, SADAT'ı kurmadan önce, ABD'de askeri strateji alanından danışmanlık yapan Amerikalı özel şirketlerin işleyişi hakkında çalışmalar yürütmüş.

kamu kurumları ihale SADAT AKP

BAĞLANTILI HABERLER