Kamara Deresi'ni kirleten geri dönüşüm tesisine 500 bin lira ceza kesildi, faaliyeti durduruldu

Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesindeki Kamara Deresi'ni kırmızıya boyayan geri dönüşüm tesisinin faaliyetleri durduruldu, 500 bin lira da ceza uygulandı.

17.04.2022 14:55    Güncelleme: 17.04.2022 14:55

Tekirdağ’da bulunan Kamara Deresi’ni kırmızıya boyayan geri dönüşüm tesisine İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Marmaraereğlisi Belediye ekipleri inceleme başlattı. Kırmızıya bürünen dere Marmara Denizi’ne aktı. Ekiplerin dereden aldığı numuneler, inceleme için gönderildi. İncelemede kirliliğe bir geri dönüşüm tesisinin neden olduğu açıklandı.

‘CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK’

DHA’da yer alan habere göre İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü'nden yapılan açıklama yaptı. Müdürlük yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Kirliliğe sebebiyet verdiği tespit edilen söz konusu plastik çapak yıkama ve geri dönüşüm tesisinin Çevre İzin ve Lisans Belgesi'nin bulunmadığı tespit edilmiş ve dereye verilen atık sudan analiz yapılmak üzere numune alınmıştır. Müdürlüğümüz tarafından çevre kanunu kapsamında söz konusu işletmeye çevre izin ve lisans belgesinin bulunmaması nedeniyle ve dereye atık sularını vermesi nedeniyle 500 bin lira ceza kesilerek, faaliyet durdurma işlemi tesis edilecek olup, ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacaktır."

‘SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata da sorumluların bulunmasının önemli olduğunu belirterek, "Belediye olarak sonuna kadar takipçisi olacağız. Hiç kimsenin çevreye zarar vermeye hakkı yoktur. Biz de belediye olarak gereğini yapacağız" dedi.

Türkiye'nin yeni çevre sorunu: Geri dönüşüm

Türkiye son üç yıldır Avrupa'nın en çok atık ithal eden ülkesi. Uzmanlara göre, bu atıkların doğaya ve insana verdiği zarar ekonomiye sağladığı yarardan daha fazla.

geri dönüşüm Dere Kırmızı Ceza faaliyet durdurma Marmara Denizi

BAĞLANTILI HABERLER