Kadınlar Tenis Birliği: Shuai Peng'in taciz iddialarına cevap verilmezse turnuvaları Çin'den çekeriz

Suçlanan Zhang Gaoli 2013-2018 yılları arasında Çin Başbakan Yardımcısı'ydı ve Devlet Başkanı Şi Jinping'e en yakın isimlerden biriydi.

19.11.2021 18:46    Güncelleme: 19.11.2021 18:48

Kadınlar Tenis Birliği (WTA), iki haftadır kendisinden haber alınamayan tenisçi Shuai Peng'in yaptığı cinsel saldırı suçlamalarına tatmin edici bir yanıt alamadıkları takdirde Çin'de yapılacak onlarca milyon dolarlık turnuvaları ülkeden çekeceklerini açıkladı.

CNN'e konuşan WTA Başkanı Steve Simon, bu konunun işten daha önemli olduğunu belirtti.

Çin'de sadece 2019 yılında, Shenzhen'de yapılan WTA finalleri de dahil, dokuz turnuva düzenlendi.

İki hafta önce sosyal medyada eski Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli'yi cinsel saldırıyla suçlayan Shuai Peng'den haber alınamayınca sosyal medya paylaşımları artış gösterdi.

PENG'İN POSTU HEMEN SİLİNMİŞTİ

Peng'in sosyal medya postu da hemen silinmiş ve paylaştığı başlık platformdan kaldırılmıştı.

Konuya dikkat çekilince bu hafta sporcunun gönderdiği öne sürülen bir e-mailde, "Kayıp değilim. Güvenliğimle ilgili bir sorun yok. Sadece evde dinleniyorum. Her şey yolunda" ifadeleri yer aldı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, WTA ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada Çinli tenisçi Shuai Peng'in gönderdiği iddia edilen e-maile şüpheyle yaklaştığını belirtti.

Kamuoyunun, kayıp tenisçinin güvende olduğuna dair bağımsız kaynaklarca teyit edilmiş somut bir kanıtı görmesi gerektiğini vurguladı.

E-mailde ayrıca cinsel saldırı iddiasının doğru olmadığı belirtiliyordu.

Çin hükümetinden ya da eski başbakan Gaoli'den konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

Suçlanan Zhang Gaoli 2013-2018 yılları arasında Çin Başbakan Yardımcısı'ydı ve Devlet Başkanı Şi Jinping'e en yakın isimlerden biriydi.

PEK ÇOK KİŞİ E-MAİLE İNANMIYOR

Steve Simon, WTA'nın internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Bu e-maili Shuai Peng'in yazdığına inanmakta zorlanıyorum" dedi.

"Shuai Peng eski bir üst düzey Çinli bürokrata karşı cinsel taciz iddiasında bulunarak inanılmaz bir cesaret örneği gösterdi" ifadelerini kullandı.

Simon cinsel saldırı iddiasının incelenmesi gerektiğini belirtti.

Sosyal medyada pek çok kişi e-maile şüpheyle yaklaştı, "WhereIsPengShuai" (Shuai Peng Nerede) etiketiyle sporcuyla ilgili kaygılarını dile getirdi.

Bu kişiler arasında Novak Djokovic, Naomi Osaka, Serena Williams gibi ünlü tenişsçiler de bulunuyor.

Kadınlar Tenis Birliği Shuai Peng where is cinsel saldırı Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli

BAĞLANTILI HABERLER