'Kadın işsizliği bu iktidarla asla çözülemez'

DİSK Genel-İş Diyarbakır 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Hanife Kardaş, kadın işsizliğindeki artışın nedeni olarak AKP iktidarının kadın düşmanı politikaları olduğunu söyledi.

21.05.2022 13:53    Güncelleme: 21.05.2022 13:53

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) Mayıs ayı “İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu” verilerini açıkladı. Raporda, cinsiyete göre işsizlik oranlarında kadın işsizliğinin yüzde 30 ile tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olarak görülmeye devam ettiğine dikkat çekildi. DİSK Genel-İş Diyarbakır 2 No’lu Şube Eş başkanı Hanife Kardaş, her geçen yıl işsiz kadın sayısının artığına dikkat çekerek, nedenini iktidarın kadın düşmanı politikaları olarak gösterdi. Kardaş, "İktidarın kadına bakış açısı, 'kadın evde otursun, çocuk baksın' anlayışından ibarettir" dedi. Kardaş, Türkiye’de de AKP’nin başlattığı savaşın faturasının da kadınlara ödetildiğini belirterek, “AKP, iktidarda kalmak için savaş başlatıyor” ifdelerini kullandı.

‘AKP, İKTİDARDA KALMAK İÇİN SAVAŞ BAŞLATIYOR’

 Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Türkiye’nin savaş politikaları sonucu genel işsizliğin yanında, kadın işsizliğinin de arttığını söyleyen Kardaş, dünyanın her yerinde yaşanan savaşların ilk elden kadınları etkilediğini söyledi.

Kardaş, Türkiye’de de AKP’nin başlattığı savaşın faturasının da kadınlara ödetildiğini belirterek, “AKP, iktidarda kalmak için savaş başlatıyor” diye konuştu.

‘KADINLARIN ÇALIŞMA ALANLARINI DARALTTILAR’

Belediyelere atanan kayyımların da ilk kadın kurumlarını hedef aldığını ve belediyelerin erk zihniyetle dolduğunu belirten Kardaş, “Kayyım geldikten sonra bütün kurumlarımızı kapattılar. Kadınların çalışma alanlarını daralttılar. Ses çıkaran kadını işten atmakla tehdit ettiler” dedi.

2019 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine (DBB) atanan kayyımla birlikte ihraç edilen 2 bin 500 kişiden yüzde 35’inin kadın olduğunu, işe geri iadesi yapılanların yüzde 95’inin ise erkeklerden oluştuğunu belirten Kardaş, “Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu döneminde mahkemeyi kazanıp işe geri dönen bin kişi arasında 5 kadın bile yok” vurgusu yaptı.

“Kadın işsizliği bu iktidarla asla çözülemez” diyen Kardaş, kadınların örgütlü mücadelesinin önemine değindi.

Kadın işsizlik AKP politika DİSK rapor

BAĞLANTILI HABERLER