Kabil havalimanında tahliyeler sırasında en az 20 sivil öldü

NATO yetkilileri, Talibanın ele geçirdiği Afganistan'da, tahliyeler sırasında en az 20 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi

22.08.2021 14:41    Güncelleme: 22.08.2021 14:41

İsminin gizli tutulmasını isteyen NATO yetkilisi Reuters haber ajansına açıklamasında, binlerce Afgan ve yabancının tahliye için akın ettiği Kabil havalimanında son yedi gün içinde en az 20 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

NATO yetkilisi, “Kabil havalimanı dışındaki kriz üzücü. Odaklanmış olduğumuz şey, tüm yabancıları mümkün olan en kısa sürede tahliye etmek” dedi. Yetkili, tahliyeler için sahada bulunan NATO güçlerinin, Taliban ile yaşanabilecek herhangi bir çatışmanın önüne geçmek adına Kabil havalimanının dış alanlarından uzak durduğunu da sözlerine ekledi.

İNGİLTERE: KABİL HAVALİMANI DIŞINDAKİ İZDİHAMDA 7 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

İngiltere’nin bir savunma sözcüsüyse havaalanı yakınında yaşanan bir izdihamda 7 Afgan’ın yaşamını yitirdiğini belirtti. İngiliz yetkili, “Düşüncelerimiz, Kabil’deki kalabalıklar içinde üzücü bir biçimde ölen 7 Afgan sivilin aileleriyle” açıklamasını yaptı, ancak söz konusu sivillerin ölümüne neden olan izdihamın nasıl çıktığına dair bilgi paylaşmadı. Yetkili, “Sahadaki koşullar son derece zorlu ancak durumu olabildiğince güvenli ve sıkı bir şekilde yönetmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

TALİBAN: ABD BÜTÜN GÜCÜNE RAĞMEN HAVAALANINDA DÜZENİ SAĞLAYAMADI  

Bir Taliban sözcüsü ise, binlerce Afgan’ın tahliye edilebilmek için bekleyişte olduğu Kabil havaalanında yaşanan kaosun suçlusunun ABD olduğunu söyledi.

Taliban afganistan havaalanı ölüm kabil kaçış abd

BAĞLANTILI HABERLER