JPMorgan, Türkiye için enflasyon tahminini yüzde 12,8'den 14,1'e yükseltti

JPMorgan, yeni ekonomi ekibinin doğru şeyler yaptığını, ancak beklentilerin üzerinde gelen kasım enflasyonunun hala ciddi kırılganlıklar olduğunu gösterdiğini belirtti.

04.12.2020 10:59    Güncelleme: 04.12.2020 11:37

JPMorgan, enflasyon rakamlarının, ekonominin yönetilebilir fiyat ve finansal istikrar riskleriyle birlikte tekrar rayına sokulması, güvenin sürdürülebilir şekilde yeniden tesis edilmesi için politika yapıcıların ihtiyatlı politikalara eksiksiz bağlılık göstermeleri gerektiğini ortaya koyduğunu vurguladı.

Bakan Elvan enflasyonda gerçeği kabul etti, dolar geriledi: Yeni faiz artışı beklentisi yükseldi

Dolar, Elvan'ın Twitter'dan yaptığı ve ekonomi yönetiminin enflasyon gerçeğini kabul ettiği yönünde algılanan açıklaması sonrası geriledi, faizin artırılacağına dair beklentiler ise arttı.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, "Hata yapmak için alan yok" ifadelerini kullanan JPMorgan, dün açıklanan enflasyon verisi sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan gelen açıklamaların aynısını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'dan da duymayı beklediklerini ifade etti.

Uzmanlar beklenenden yüksek gelen enflasyon verisini yorumladı: Tahminlerde bile özgür değiliz

Kasım enflasyonu 2020'nin zirvesini gördü, veriler beklentileri aştı. Uzmanlar, TÜİK'e alternatif enflasyon hesaplaması yapan ENAG verilerine dikkat çekerek, enflasyonun artacağını belirtti.

Arz şokunun kasım ayı enflasyon rakamlarının sürpriz yapmasında ana faktör olduğunu değerlendiren JPMorgan, Türk Lirası'ndaki istikrar ve daha sıkı finansal şartların enflasyonda yukarı gidişi sınırlayacağını öngördüklerini belirtti. Bununla birlikte kısa vadeli enflasyon rakamlarını kasım ayı sürprizini yansıtacak şekilde revize ettiklerini belirten JPMorgan, 2020 sonu için enflasyon tahminini yüzde 12,8'den 14,1'e yükseltti.

Daha önce 2021'in ilk yarısında enflasyonun yüzde 12-13 aralığında olacağını öngören JPMorgan, bu tahminini de yüzde 13-14 aralığı olarak değiştirdi. JPMorgan, ihtiyatlı politikaların uzun vadede etkisini göstermesini beklemelerine bağlı olarak 2021 sonu enflasyon tahminini yüzde 10,5 olarak koruduklarını da ifade etti.

JPMorgan Türkiye enflasyon artış uyarı sinyal yeni ekonomi ekibi kırılganlıklar

BAĞLANTILI HABERLER