Johnson'ın partilerine dair rapor: Aşırı alkol tüketildi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafında Başbakanlık Konutu'nda düzenlendiği iddia edilen partiler hakkında soruşturma yürüten Müsteşar Sue Gray'in raporu bugün yayımlandı.

31.01.2022 22:44    Güncelleme: 31.01.2022 22:45

İngiltere'de, Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar devam ederken Başbakanlık Konutu'nda düzenlendiği iddia edilen partiler hakkında soruşturma yürüten Müsteşar Sue Gray'in raporu bugün yayımlandı. Raporun ardından hem muhalefetten hem kendi partisinden eleştiri alan Johnson'ın üzerindeki istifa baskısı da arttı.

12 sayfalık rapora göre, Başbakanlık ve Kabine, pandemi sürecindeki "kısıtlama uygulamalarına liderlik etmekte ve olayları değerlendirmede" başarı sağlayamadı.

BBC Türkçe'deki habere göre, raporun yayımlanmasının ardından İngiltere Başbakanı Johnson. Avam Kamarası'ndaki oturuma katıldı. Konuşmasına özür dileyerek başlayan Johnson, "Yapılması gerektiği şekilde yapmadığımız şeyler için ve bu konuyu ele alış şeklimiz için özür dilerim" dedi.

Avam Kamarası'nda hem muhalefetteki İşçi Partisi'nden hem de lideri olduğu Muhafazakar Parti'den milletvekillerinin sert tepkisiyle karşılaşan Johnson, rapordaki tüm bulguları da kabul ettiğini söyledi: "Dönüp aynada kendimize bakmalı ve öğrenmeliyiz. Şu ya da bu detayın kurallara uygun şekilde yapıldığını; insanların çok çalıştığını söylemenin bir anlamı yok. Bu pandemi herkes için çok zordu, ülke genelinde halktan çok olağandışı fedakârlıklar istedik. Bu sebeple insanların öfkesini anlıyorum, özür dilemek yeterli değil."

Avam Kamarası'nda söz alan muhalif siyasetçiler ise Johnson'ı istifaya davet etti.

'HEPİMİZİ APTAL YERİNE KOYDU'

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer da "Başbakan hepimizi aptal yerine koydu" dedi ve utanmazlıkla suçladığı Johnson'ı istifaya davet etti.

İktidardaki Muhafazakar Parti'den Eski Başbakan Theresa May ise "Başbakan ya kendi koyduğu pandemi kurallarını okumadı, ya bunların ne anlama geldiğini anlamadı ya da kuralların kendisi için geçerli olmadığını düşündü. Bunlardan hangisi doğru?" diye sordu.

İskoç Ulusal Partisi'nin Avam Kamarası'ndaki lideri Ian Blackford ise Başbakan'ın bilinçli olarak Parlamento'yu yanlış yönlendirdiğini ve istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Blackford, Başbakan Johnson'ın bu ifadeleri karşısında gülmesini de eleştirdi.

Diğer milletvekilleri de raporda Başbakan Johnson'ın daha önce "olmadı" dediği bazı partilerin de yer aldığını hatırlattı.
Johnson ise bu eleştiriler karşısında sözlerinin arkasında olduğunu, bu konuda polis soruşturmasının da devam ettiğini, vekillerin soruşturma tamamlanana kadar beklemesi gerektiğini söyledi.

16 İÇKİLİ TOPLANTI, AŞIRI ALKOL TÜKETİMİ

Başbakan Johnson, Başbakanlık Konutu olan Downing Street 10 Numara'da ve Kabine'de yönetim şekliyle ilgili değişiklikler yapacağını; böylece hükümetin görevini yapmaya devam etmesini sağlayacağını söyledi:

Raporda, Covid-19 kısıtlamaları sürerken Başbakanlık'ta yapılan etkinliklerden bazılarına "izin verilmemesi" gerektiği; bazılarının ise "gerçekleştiği şekilde yapılmaması" gerektiği vurgulanıyor.

Başbakanlık bahçesinin "açık bir yetkilendirme veya gözetim olmaksızın toplantılar için kullanıldığı" ve bunun "uygun olmadığını" belirtiliyor.

Gray'ın raporunda 20 aylık sürede, bazıları birkaç gün arayla yapılan 16 içkili toplantı ve parti sıralanıyor, aşırı alkol tüketimi yapıldığı bilgisi yer alıyor. Bu partilerden 12'si için polis de ayrı bir soruşturma yürütüyor.

Raporda şu ifadeler de yer alıyor:

- "Profesyonel bir işyerinde, aşırı alkol tüketimi hiçbir zaman uygun değildir."

- "Bazı çalışanlar, işyerinde tanık oldukları davranışlarla ilgili endişelerini dile getirmek istediler, ancak bunu yapamadılar.  Hiçbir personelin, tanık olduğu kötü davranışları bildirmek ya da itiraz etmek konusunda çekincesi olmamalı."

- "(Başbakanlık'taki) liderlik yapısı parçalanmış ve karmaşık durumda. Bu durum bazen sorumluluk sınırlarının bulanıklaşmasına neden oluyor."

 

Boris Johnson İngiltere içkili parti Covid-19

BAĞLANTILI HABERLER