Japonya’da yakın dönem hafızanın silinebileceği ortaya koyuldu

Çalışma ilk defa yakın dönem belleğini silebilmek üzere bir kimyasal kullanılarak yürütüldü.

27.11.2021 19:46    Güncelleme: 27.11.2021 19:46

Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar, yakın dönem hafızanın silinebileceğini ortaya koydu. Henüz deney aşamasında olan çalışmada ilk defa yakın dönem belleğini silebilmek üzere bir kimyasal kullanıldı.
 
Tıp dünyasında önemli bir gelişme olabilecek bu araştırma hakkında bilgi veren Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan şöyle konuştu:

'DENEKLERİN ÖĞRENDİKLERİ ERTESİ GÜN TAMAMEN SİLİNİYOR'

"Beynimizdeki hafıza merkezi, ‘hipokampüs’ dediğimiz bir bölge. Bu araştırmada deney hayvanlarına hipokampüsteki sinir iletişimini sağlayan bölgede kullanılan ‘kofilin’ maddesini, ‘supernova’ denilen ve ışık verince parlayan bir maddeyle birleştirip, adenovirüs taşıyıcılığı kullanarak hayvanların beynine enjekte ettiler. Daha sonra hayvanların gözlerine ışık tuttular. ‘Supernova’ denilen madde, etrafa oksijen yayıyor ve diğer kimyasalları bozuyor. Adenovirüsü taşıyıcı olarak kullanmalarının nedeni masum bir virüs olması. Bu teknolojiyle şuna bakılmış; her halükarda deney hayvanlarının öğrendikleri, bu işlemden sonra ertesi gün tamamen siliniyor. Farelere görevler veriyorlar fakat bunlar siliniyor"

hafıza kısa süreli hafıza araştırma hafıza silme Kyoto

BAĞLANTILI HABERLER