İzmir Barosu'ndan Gündoğdu Meydanı'na çağrı

'Çoklu Baroya' karşı mücadele etmeye devam edeceklerini açıklayan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, bütün avukatları yarın Gündoğdu Meydanı'ndaki oturma eylemine davet etti.

07.07.2020 23:07    Güncelleme: 07.07.2020 23:07

İzmir Barosu, yarın Meclis Genel Kurulu'na gelmesi planlanan 'çoklu baro' yasa teklifine tepki göstermek amacıyla Alsancak'taki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya çok sayıda avukat katılırken, 'savunma susturulamaz' dövizleri taşındı. 'Feyzioğlu istifa' sloganının atıldığı açıklamayı, avukatlar adına Baro Başkanı avukat Özkan Yücel okudu.

Yücel, yasanın aylardır gizli yapıldığını belirterek, sadece baroların değil Adalet Bakanlığı bile yasadan haber olmadığını dile getirdi. İki aydır Cumhurbaşkanından randevu talep ettiklerini hatırlatan Yücel, adalet komisyondan randevu talep ettiklerini ancak randevu verilmediğini belirtti. 80 baronun çok baroya karşı olduğunu vurgulayan Yücel, "Bir baro başkanın küpesinden günlerdir medyada baroların marjinalleştiğini söylediler. Kadınlar ölmesin diye çabamız marjinallikse evet marjinaliz ve daha da marjinalleşeceğiz. İstanbul sözleşmesi hayata geçsin dememiz mi sizin için marjinalleşmek. Vazgeçecek miyiz, asla. Neden baroları daha güçlenecek bir düzenleme yok. Bir-çok avukatımız ofislerini kapattı. Aylardır durumu bildirmemize rağmen bir şey yapmadılar" dedi.

'GÜNDOĞDU MEYDANINI BİR BARİKATA ÇEVİRECEĞİZ'

Yarın Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda oturma eylemi yapacakları çağrısı yapan Yücel, Gündoğdu Meydanı'nı bir barikata çevireceklerini söyledi. Açıklama ardından avukatlar baro binasına yürümek istedi. Ancak polis Alsancak semtini giriş çıkışlara kapatarak baroların yürüyüşünü engelledi. Avukatlar, yasal haklarını kullandıklarını vurgulayarak polislere suç işlediklerini, insanların hürriyet hakkına engel olduklarını söyledi.

Polis amiriyle konuşan bir avukat, "Sizler bizim güvenliğimizden sorumlusunuz. Engellemeye hakkınız yok. Burada insanlar alkış tutar, ister emekler,  ister yürür. Özgürlüğümüze engel oluyorsunuz. Biz Anayasal hakkımızı kullanıyoruz" diyerek tepkisini dile getirdi. Yaklaşık 2 saatlik engellemenin ardından avukatlar 5'er kişilik gruplar halinde baro binası önüne yürüyüş yaptı. Ardından baro Başkanı Yücel, yarınki Gündoğdu Meydanı’na çağrısını yineleyerek eylemi sonlandırdı. (Mezopotamya Ajansı)

Çoklu Baro AKP İzmir Barosu Meclis Genel Kurulu

BAĞLANTILI HABERLER